Jak se projevuje rakovina tlustého střeva v těle. Pozor si dejte na 3 základní příznaky spojené primárně s vyprazdňováním

Smrt legendy světového fotbalu Pelého na pokročilou rakovinu tlustého střeva opět vynesla do popředí nebezpečnou nemoc, které však lze výrazně předcházet. Kolorektální karcinom je třetím nejčastějším typem rakoviny na světě. V roce 2020 byly diagnostikovány téměř 2 milióny případů a podle Světové zdravotnické organizace na něj zemřela téměř polovina.

Rizikové skupiny

Rakovina tlustého střeva je obvykle detekována u jedinců starších 50 let, častěji u pacientů, kteří již dovršili 60 let věku. Existuje však malé procento pacientů (asi 5-6 %), kteří jsou mladší 50 let. Když je rakovina tlustého střeva včas detekována a je stále lokální, šance na vyléčení přesahují 90 %. Při detekci v pokročilém stádiu je však prognóza špatná.

 

Podezřelé příznaky

Jaké jsou podezřelé příznaky rakoviny tlustého střeva? Jak uvádí British National Health System (NHS) existují 3 hlavní:

  • Trvalá přítomnost krve ve stolici, ke které dochází bez zjevného důvodu nebo je doprovázena změnami ve vyprazdňování střev
  • Trvalá změna návyků při vyprazdňování střev, obvykle je potřeba častější stolice a vyskytuje se ve vodnatém stavu
  • Trvalá bolest, nadýmání nebo nepohodlí v dolní části břicha, vždy způsobené po jídle

U většiny lidí, kteří trpí jedním z výše uvedených příznaků, kolorektální karcinom nakonec nebude diagnostikován. Šance, že se jedná o onemocnění, se však zvyšuje s věkem a když jsou příznaky trvalé. Ve skutečnosti se doporučuje, aby každý, u něhož přetrvávají symptomy po dobu 3 týdnů nebo déle, požádal o názor lékaře.

Kromě toho někteří pacienti mají mírné nebo nespecifické příznaky, jiní nemají dokonce žádné. Z tohoto důvodu se doporučují preventivní vyšetření po dosažení věku 50 let u mužů i žen.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: cancer.org