Alkohol máme spojený s každou slušnou párty, ale co když jej vaše tělo vyloženě nesnáší? Známky intolerance alkoholu

Někteří lidé po pár skleničkách alkoholu mohou pociťovat příznaky podobné záchvatu vegeto-vaskulární dystonie, alergické reakce či jiné onemocnění. Většinou si ani neuvědomí, že tyto reakce jsou způsobeny alkoholem i v malých dávkách, které znamenají, že tělo trpí intolerancí k alkoholu.

Jak se lidé trpící nesnášenlivostí alkoholu liší od ostatních?

Alkohol v těle funguje na principu rozkládání se na acetaldehyd, který později zpracovávají enzymy. U normálního člověka tento proces trvá delší dobu než u člověka, jehož tělo alkohol odmítá. Alkohol se rozpouští totiž příliš rychle a koncentrace acetaldehydu v krvi poté způsobuje nepříjemné reakce a příznaky.

Výkyvy krevního tlaku

Lidé trpící vysokým arteriálním tlakem mohou pociťovat ostrou bolest hlavně ve spáncích a uších a trpět závratěmi. Naopak mají-li nízký arteriální tlak, příznaky mohou být ztráta vidění, závratě a letargie.

Rýma

Většinou kýchání, ucpaný nos nebo nedostatek dechu dáváme za vinu klasickému nachlazení. Což samozřejmě může být pravda, ale zdroj těchto symptomů může ve skutečnosti přicházet z alkoholové intolerance. V nose máme vysoký počet jemných cév, které při vystavení se alkoholu otékají. Tím se nám pak zhoršuje dýchání a dochází k překrvení nosu.

Otoky končetin

Určitě každý z nás moc dobře zná pocit, kdy se po prohýřené noci probudí a cítí se napuchlý, oteklý a dehydratovaný. Ale čím je to vlastně způsobené? Jakmile alkohol vstoupí do těla, ethanol intoxikuje tělo a my začínáme být dehydratovaní. Celé to vede k selhání vylučovacího systému a výsledkem je nadbytečná tekutina v tkáních, což způsobuje zmíněné otoky.

Migréna

Migrény jsou už tak dost nepříjemné, ať už jsou z alkoholu či nikoliv. Ale pokud jste si jisti, že jste minulou nic nepili přes míru a přesto trpíte bolestí hlavy, může to být příznak nesnášenlivosti alkoholu. V takovém případě je migréna způsobená ztrátou histamin.

Nevolnost

Není žádným překvapení, že na scénu přichází nevolnost a zvracení kdykoliv, kdy to trochu s alkoholem přeženeme. Ovšem pro ty, jejichž tělo alkohol odmítá hned, může být nevolnost častým příznakem po požití byť jen malého množství.

Průjem

Další nepříjemná věc, která ještě ke všemu umí zaútočit v tu nejméně vhodnou chvíli. Většina lidí průjem připisuje špatné kvalitě jídla. Ovšem zažíváte-li průjem pokaždé, dotknete-li se i trochy alkoholu, je dost možné, že jste člověkem, který špatně snáší přítomnost alkoholu v těle, ať už je v jakémkoliv množství.

Zarudnutí kůže

Rudnutí kůže a obličeje je asi tou nejvíce možnou známkou nesnášenlivosti alkoholu. Někdy se dokonce mohou vyskytnout malé puchýřky připomínající kopřivku. Nejdříve se mohou objevit na obličeji a poté na celém těle, většinou se ukazují nerovnoměrně a připomínají tak vyrážku. Z toho důvodu se alkoholové intoleranci často přezdívá alkoholová rudá reakce.

Zvýšená tělesná teplota

Určitě si tento příznak po požití alkoholu nepleťte s nachlazením nebo také, co si často lidé myslí, otravou.

Zdroj: brightside.me