Přesto, že všichni víme, jak je držení těla důležité, málokdy na něj myslíme. Sedavý způsob života nás nutí sedět u počítače několik hodin denně a ani si neuvědomujeme, jak naše tělo trpí. Způsob, jakým o sebe pečujeme, může ovlivnit jak naše fyzické, tak i duševní stavy. Špatné držení těla se nakonec projeví následujícími příznaky.
Bolest v horní části těla
Pokud prožíváte přetrvávající bolest v ramenou a horní části zad, může být na vině držení vašeho těla.
Poškození orgánů
Špatné držení těla po celý den může stlačovat některé orgány a snižovat tak celkovou kapacitu plic. Při menším přísunu kyslíku do mozku nebude schopen optimálně fungovat. To platí i pro ostatní orgány, jako je srdce, játra, slinivka a střeva. S postupem času tlak na tyto orgány může způsobit vážné škody. Poškozeny mohou být také kosti, které se stávají slabými a křehkými a vy se tak vystavujete riziku osteoporózy.
Bolesti hlavy
Špatné držení těla je jednou z hlavních příčin bolestí hlavy. Hrbení a pohled směrem dolů vede k dalšímu namáhání svalů na krku, což může způsobit nepříjemné bolesti hlavy.
Nespavost
Hrbení může negativně ovlivnit schopnost usínat a spát.
Karpální tunely
Nervy v krku a horní části zad kontrolují svalovou funkci a pocit v pažích, zápěstí a rukou. Výsledkem špatného držení těla je pak necitlivost, brnění a bolesti v ramenou, které přicházejí se syndromem karpálního tunelu.
Zácpa
Jak už bylo řečeno, hrbení může ovlivnit funkce vnitřních orgánů, střev nevyjímaje. Zpomaluje se trávení a to může vést k zácpě.
Špatný krevní oběh
Špatný krevní oběh může vést k vzniku křečových žil, kterými jsou většinou postiženy více ženy než muži.
Hlídáte si své držení těla nebo se neustále hrbíte? Sdílejte článek mezi svými přáteli a rodinou.
Zdroj: womenworking.com