Alarmující příznaky rakoviny štítné žlázy. Knedlík v krku nemusí být důsledkem jen běžného nachlazení

Ačkoli je rakovina štítné žlázy relativně vzácná, vykazuje v posledních desetiletích rostoucí vývoj. Ve většině případů se zjistí náhodně, když pacient podstoupí ultrazvuk, CT nebo MRI ( magnetická rezonance) vyšetření pro jiný zdravotní problém, který je třeba řešit. Nádor, který má malou velikost a nezpůsobuje příznaky, se obvykle nepovažuje za alarmující, pokud však pacient projevuje zjevné nepohodlí, je nutná návštěva lékaře. Níže jsou uvedeny některé z nejčastějších příznaků způsobených rakovinou štítné žlázy, abyste byli dostatečně informováni, kdy vaše tělo vysílá signály, že se může jednat o vážný zdravotní problém.

Takzvaný knedlík v krku

Masy, které se tvoří na štítné žláze a jsou detekovány hmatem, jsou ve většině případů benigní. Boule, která je na dotek tvrdá, nebolí a nehýbe se při polykání, je však považována za alarmující. Také nádory štítné žlázy se vyskytují častěji v dolní polovině krku.

Hrubý hlas

Hned za štítnou žlázou je laryngeální nerv, který se podílí na funkci hlasivek. Uzel štítné žlázy, zvláště když je rakovinný, může přesahovat orgán, způsobit poškození nervu a tím ovlivnit hlasivky a hlas. Ve většině případů se hlas změní a zhrubne.

Chronický kašel

Malé procento případů rakoviny štítné žlázy se projevuje trvalým a nevysvětlitelným kašlem, který není doprovázen dalšími příznaky, jako je horečka, ucpaný nos nebo rýma.

Obtížné polykání

Zvětšený uzel štítné žlázy ztěžuje polykání. Stejný příznak se často projevuje u rakoviny hrtanu, proto je nutné vyšetření lékařem k určení přesné příčiny.

Bolest v krku

Nádory štítné žlázy zřídka způsobují bolest, v některých případech se však projevuje nepohodlí, které může směřovat ke krku nebo dokonce až k uším. Anaplastická rakovina štítné žlázy je velmi vzácný typ rakoviny, představuje pouze 1 % všech rakovin štítné žlázy, která roste extrémně rychle. Jak nádor roste, tlačí na průdušnici a nervy, jež ji obklopují, což způsobuje dušnost i v klidovém stavu.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Prevention.com, Mayoclinic.org