Astma: Příznaky, příčiny a způsoby, jak si ulevit od přetrvávajících obtíží

Bronchiální astma je časté chronické onemocnění dýchacího systému, které může postihnout lidi všech věkových kategorií. Jedná se o zdravotní problém, způsobující záněty v dýchacích cestách. Týká se široké populace, přesto jeho příznaky a příčiny příliš mnoho lidí nezná, jak uvádí zdravotní web clevelandclinic.org. Naučte se je rozpoznat.

Běžné respirační příznaky

Nejčastější respirační příznaky jsou kašel, dušnost, sípání a bolest na hrudi. Vyskytují se u pacientů po celý rok a často se zhoršují během noci nebo brzy ráno. Astma vyžaduje specializovanou medikaci dýchacích cest. Je-li řeč o alergickém fenotypu, znamená to, že pacient s astmatem vykazuje mírné až těžké symptomy v případě, kdy je vystaven vnějšímu alergenu.

Příčiny astmatu

Příčina astmatu není zcela jasná. V určitém okamžiku může existovat spouštěč, který celý kolotoč příznaků rozjede. Nejčastěji jsou na vině virové infekce. Zhoršení astmatu však může být způsobeno jak infekcemi, tak kontaktem s alergeny, vlhkostí, plísněmi, prachem, pylem, zvířecí srstí, silným štiplavým zápachem, náhlou změnou teploty, vystavením chladu, vystavením cigaretovému kouři, cvičením, emocionálním stresem a látkami znečišťujícími ovzduší.

Většina případů astmatu u dospělých začíná už v dětství. U dvou třetin však astma v dospívání zmizí, u jedné třetiny se opakuje i v pozdějším věku. Asi 10 % dospělých s astmatem pociťuje přetrvávající příznaky a vzplanutí, které nemohou kontrolovat i přes adekvátní léčbu. Toto astma se označuje jako obtížně léčitelné astma a může mít často škodlivé účinky na kvalitu života člověka. Pro zmírnění příznaků se doporučuje:

  • Vyhýbání se pasivnímu nebo aktivnímu kouření
  • Identifikace faktorů, které způsobují nebo zhoršují příznaky
  • Vyvarujte se vystavení vzdušným alergenům
  • Vyvarujte se vystavení vysokým úrovním znečištění ovzduší
  • Soulad s léčbou
  • Pravidelné kontroly

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: mayoclinic.org, clevelandclinic.org