Odborníky doporučené alternativy kávy, které vás nabudí stejně jako kofein

Káva je pro mnoho lidí oblíbeným ranním nápojem, bez něhož si začátek dne ani nedokážou představit. Jsou však i lidé, kteří se rozhodnou kávu nepít z mnoha důvodů. U některých může vysoké množství kofeinu, 95 mg na porci, způsobit nervozitu a napětí. U jiných může káva způsobit zažívací potíže a bolesti hlavy. Pokud již delší dobu přemýšlíte, že byste ranní kávu nahradili jiným nápojem, zde je několik vhodných alternativ, které vyzdvihuje lékařka Amy Richter

Čekanková káva

Stejně jako kávová zrna i kořen čekanky lze upražit, rozemlít a uvařit do lahodného horkého nápoje. Chutná velmi podobně jako káva, ale je bez kofeinu. Je také bohatým zdrojem inulinu. Tato rozpustná vláknina může napomáhat trávení a podporovat zdravá střeva tím, že zvýší růst prospěšných bakterií.

Matcha čaj

Matcha je druh zeleného čaje vyrobený napařováním, sušením a mletím listů rostliny čajovníku čínského. Oproti louhovatelnému zelenému čaji spotřebujete celý list. Z tohoto důvodu získáte mnohem koncentrovanější zdroj antioxidantů.

Zlaté mléko

Zlaté mléko je bohatá, bezkofeinová náhražka kávy. Tento teplý nápoj obsahuje povzbuzující koření, jako je zázvor, skořice, kurkuma a černý pepř. Mezi další běžné přísady patří kardamom, vanilka a med. Kromě toho, že nápoj získá krásnou zlatavou barvu, poskytne kurkuma silné protizánětlivé vlastnosti. A co víc, černý pepř zvyšuje schopnost těla absorbovat kurkumin, stejně jako tuk. Proto můžete u tohoto nápoje zvážit použití plnotučného mléka oproti nízkotučnému.

Voda s citrónem

Změna vašeho ranního nápoje nemusí být složitá. Citrónová voda je skvělý způsob, jak začít den. Je bez kalorií a kofeinu a poskytuje dostatečnou dávku vitamínu C. Jako antioxidant hraje vitamín C roli ve vašem imunitním systému a chrání pokožku před poškozením sluncem. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu, proteinu, který poskytuje základní strukturu pro vaši pokožku, šlachy a vazy.

Jablečný ocet

Jablečný ocet se vyrábí fermentací drcených jablek pomocí kvasinek a bakterií. Tento proces produkuje sloučeninu zvanou kyselina octová, která může mít podle některých studií příznivé účinky na citlivost na inzulín a hladinu cukru v krvi. Konzumace jablečného octu nalačno výrazně snižuje hladinu cukru v krvi, zvyšuje pocit sytosti a pomáhá s úbytkem tělesné hmotnosti.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com