Nenechávejte dítě v samotné v horkém autě. Přehřeje se až 5x rychleji než dospělý a hrozí poškození orgánů i smrt

Léto se kvapem blíží a pomalu nastává období, kdy je potřeba dávat si velký pozor na to, abyste dítě nebo domácího mazlíčka nenechali dlouho zavřené v rozpáleném autě. Odhaduje se, že malé dítě se přehřeje 3x až 5x rychleji než dospělý, jak uvádí studie univerzity San Jose v Kalifornii

Úpal v rozpáleném autě

Jen ve Spojených státech bylo za posledních 25 let stejným trýznivým způsobem „zabito“ 942 dětí (v průměru 38 ročně). Všechny měl na svědomí úpal. Ve více než polovině případů (52,61 %) na ně jejich opatrovníci (např. rodiče, prarodiče) zapomněli. Z toho každý pátý dospělý (20,28 %) dítě vědomě nechal v autě, ovšem ne za úmyslem zabití. Rodiče se domnívali, že se jejich dětem v zamčeném autě nemůže nic stát. V 54 % případů byli oběťmi kojenci a batolata, kteří ještě nedosáhli věku 2 let. Nejmladší oběti bylo 5 dní a více než 91 % obětí bylo mladších 5 let.

Všem úmrtím se dalo předejít

Nikdy a ze žádného důvodu nenechávejte děti v autě samotné. Ani na minutu, ani když je venku 20 stupňů a vy si myslíte, že se nemůže nic stát. Může. Auto se na slunci snadno promění v zapnutou troubu a horko uvnitř stoupá neuvěřitelnou rychlostí. Za slunečného jarního dne, například při teplotě 20 stupňů a lehké oblačnosti, může zaparkované auto dosáhnout vnitřní teploty i 55 stupňů.

Taková teplota může vést k úpalu, který je pro malé děti smrtelný. Rodiče mají často tisíc věcí na práci a myslí si, že je bezpečné nechat dítě na minutu v autě, ale naopak se jedná o jednu z nejnebezpečnějších věcí, jaké mohou své dítě vystavit.

Tělesná teplota se zdvojnásobí

Když teplota uvnitř auta výrazně stoupne, může se tělesná teplota malého dítěte během několika minut zdvojnásobit. Ve skutečnosti, čím je dítě menší, tím rychleji jeho teplota stoupá a tím více trpí horkem. Aby se vyrovnalo s nárůstem teploty, tělo dítěte zvyšuje pocení. U stojícího auta však žádný vzduch necirkuluje a pot se tak neodpařuje. Dítě tak ztrácí tekutiny, ale bez ochlazení. Brzy se dehydratuje, zatímco jeho tělesná teplota zůstává vysoká.

Spolu s potem navíc ztrácí i elektrolyty, které nemá možnost doplnit. Ztráta tekutin a elektrolytů může vést k poškození životně důležitých orgánů. S postupem času může zemřít.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: clevelandclinic.org