Bolest zad lze řešit i bez medikace. V první řadě je třeba si osvojit několik návyků

Bolest zad už dávno není onemocněním starších lidí. Čím dál tím více mladých jedinců trápí podobné potíže kvůli současnému životnímu stylu. Méně se pohybujeme a stále více z nás trpí nadváhou. Je to vážný problém, který by rozhodně neměl být opomíjen. Naštěstí existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste se vyhnuli bolestem zad.

Postoj

Kromě častějšího pohybu je potřeba myslet i na správné držení těla při sezení i stání. Jakmile sedíte na židli, dolní končetiny s trupem by měly udržovat úhel 90 stupňů. Tímto způsobem vaše pánev zůstane ve správné poloze a páteř bude mí svou přirozenou křivku. Taková pozice nevystavuje žádný z vašich orgánů tlaku a umožňuje dýchání do břicha.

Správné zvedání

Bolest zad je způsobena nesprávným sklonem, tlačením, zvedáním nebo taháním při ohýbání. Pokud často zvedáte těžké předměty, například v práci, dodržujte tato pravidla:

  • Ujistěte se, že je vaše pozice stabilní
  • Mějte předmět, který potřebujete zvednout, co nejblíže k tělu a udržujte rovná záda. Vystrčte pánev, napněte břišní svaly a při zvedání zadržte dech
  • Pokrčte kolena, uchopte předmět a narovnejte nohy při zvedání.
  • Pokud se musíte otočit, dělejte to celým tělem pomocí drobných krůčků

Způsob ležení

Nedoporučuje se spánek na břiše, protože váš krk je v příliš ostrém úhlu a vaše záda jsou moc prohnutá. Navíc při spánku na břiše tělo vydrží déle v jedné poloze, ovšem pro vaše záda je lepší častější otáčení. Spánek na boku je také v pořádku, stejně jako na zádech, pokud se ale ujistíte, že máte podpůrný polštář a kolena blízko hrudníku.

Výška pracovní desky

Vaření, žehlení, práce u pásu, to všechno jsou činnosti, u kterých se musí stát. V takovém případě je dobré vědět, jaká je ideální výška desky, u které stojíte, abyste nemuseli příliš ohýbat záda. Pracovní plocha by měla být asi 10 – 15 cm pod lokty. Když si například čistíte zuby, stůjte rovně, neohýbejte se nad umyvadlo i za cenu toho, že vás to bude stát pár kapek na zrcadle.

Obrázky: Freepik