Bolševník – krásná, ale velice zákeřná rostlina, při jejímž kontaktu můžete utrpět těžké popáleniny i trvalou slepotu

Procházet se mezi divokými rostlinami a květinami je na jaře krásným zážitkem, na který se po kruté zimě všichni moc těšíme, ovšem na jednu z nich je třeba zvláště dávat pozor, abychom se vyhnuli obrovskému riziku. Tou je bolševník velkolepý! Jeden jediný dotek může způsobit vážné popáleniny a dokonce i trvalou slepotu.

Dokáže dorůst do výšky až 8,5 metru, má tmavě zelené listy, které mohou dosáhnout průměru 3 metry. Má hustý dutý stonek s bílými chloupky a fialovými tečkami. Na vrcholku jsou krásné bílé květy.

Ačkoliv je rostlina lákavá na dotek, produkuje mízu, která obsahuje chemickou látku, známou jako fotosyntetizující furanokumarin. Míza způsobuje, že je bolševník velmi citlivý na světlo, které mu pomáhá růst. Dostane-li se na pokožku, platí to samé – rychle se šíří, způsobuje tmavé bolestivé puchýře do 48 hodin a jizvy, které se na kůži mohou vyskytovat několik měsíců až šest let. Vyprodukovaná míza může způsobit trvalou slepotu, pokud se stane, že se dostane do očí.

Jak se zachovat při kontaktu s bolševníkem

Pokud přijdete do styku s mízou bolševníku, okamžitě si opláchněte postižené místo studenou vodou a rychle utečte z přímého slunečního světla. Na napadenou plochu naneste opalovací krém. Obklady napuštěné ve směsi octanu hlinitého, jež jsou k dispozici v lékárnách, poskytnou úlevu podrážděné pokožce. Stane-li se, že se vám míza dostane do očí, opět ihned vypláchněte vodou a nasaďte sluneční brýle.

Setkali jste se někdy s touto krásnou, ale zákeřnou rostlinou? Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: en.stories.newsner.com