Budíte se často uprostřed noci a přemýšlíte, jaké jsou příčiny? Důvodem může být špatně nastavená teplota i zdravotní problémy

Někdy se zčistajasna probudíme uprostřed noci. Spíme tvrdě a najednou jsme v další chvíli zcela vzhůru a přemýšlíme, co nás mohlo probudit. Nikde žádné hlasité zvuky, žádné otevřené dveře, vůbec nic. Tak co je příčinou našeho probuzení? Mnoho článků vás mohlo varovat, že probuzení je způsobeno tím, že na vás někdo hledí. Ovšem, to se ocitáme ve světě nadpřirozena, takže vás nemusí přepadat panika. Existují různé faktory, které vás donutí probudit se uprostřed noci a tady jsou některé z nich.

Extrémní teplota

Ideální teplota, při které byste měli spát, by měla být v rozmezí 15 – 19 stupňů. Probuzení tedy mohla způsobit buď příliš vysoká teplota, nebo naopak příliš nízká. Udržujte si vhodnou teplotu, abyste spali zdravě a snížili pravděpodobnost probuzení uprostřed noci.

Zdravotní problémy

Většinou jsou příčinou problémy, které vyžadují návštěvu koupelny nebo toalety. Vinit můžeme nadměrné pití vody nebo čaje, co jsme si dali před spaním. To je ovšem normální, z toho strach mít nemusíte. Ovšem někteří lidé mohou trpět nokturií – stavem, v němž máte pocit častého močení, a to především v noci. To nastane tehdy, kdy v těle dochází k hormonálním výkyvům nebo k poruše močového měchýře. Doporučujeme navštívit svého lékaře.

Hlasití sousedé

Je pravda, že jsme mohli tuto možnost vynechat, protože v tomto případě je důvod probuzení celkem zřejmý, ale spíše se jedná o upozornění, kdy je třeba si uvědomit, že tyto případy mají dopad na náš cyklus spánku. Doporučuje se tedy v takových situacích používat sluchátka nebo špunty do uší.

Nadměrné flámování

Večírky způsobují spouštění adrenalinu, jenž nutí náš mozek být neustále ve spěchu, a to i před spaním. Alkohol, který se mísí v krvi, trvá nějakou dobu zpracovat. To je pro tělo, které si potřebuje odpočinout, celkem výzva. Což je důvod, proč se budete celou noc vrtět, házet sebou ze strany na stranu a špatně spát.

Spánková apnoe

Spánková apnoe se většinou projevuje u mužů starších 50 let, ovšem vyskytnout se může u každého z nás, zvláště u velmi obézních lidí. Tento stav ovlivňuje svaly v hrdle a omezuje průchod vzduchu do plic. To způsobuje trhnutí a vy se náhle probudíte. Spánková apnoe patří mezi stavy, které vyžadují lékařské ošetření.

Psychologické problémy

Stavy úzkostí nebo deprese mohou mít vážný dopad na kvalitu spánku. V takových případech je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Neklid

Ano, jedná se o syndrom neklidných nohou, o kterém jste možná někdy už slyšeli. Stává se to tehdy, kdy máte pocit, že vám po nohou lezou brouci nebo vás svědí či něco podobného, co vás vyruší od spánku. Syndrom můžete léčit pomocí teplých koupelí před spaním. Pokud budou problémy trvat i nadále, je třeba se poradit s lékařem.

Pálení žáhy

Jestli jste před spaním snědli jakékoliv nezdravé jídlo jako například pizzu, nebuďte překvapeni, pokud se probudíte uprostřed noci.

zdroj: banter.fun