Časovaná bomba v podobě aneurysmatu mozku. Poznejte příznaky naznačující blízký výbuch

Aneurysma mozku je velice obtížné diagnostikovat. Vykazuje se výčnělkem na stěně mozkové cévy a ve většině případů se pacienti o nemoci dozvědí zcela náhodou během CT vyšetření nebo MRI mozku. A někdy, bohužel, až ve chvíli, kdy má aneurysma fatální následky. Existuje však několik málo časných příznaků, které fungují jako „červené vlajky“, při nichž bychom měli zpozornět a navštívit lékaře.

Silná a náhlá bolest hlavy

Pokud pravidelně trpíte silnými nebo dlouhodobými bolestmi hlavy, měli byste navštívit svého lékaře. Může se jednat o první známku vážného onemocnění. Co ovšem rozhodně není radno ignorovat, je náhlý záchvat bolesti hlavy – zpravidla příznak mrtvice nebo aneurysmatu. V takovou chvíli okamžitě volejte pomoc.

Rozdvojené vidění, klesající oční víčka

Rozšířená cévní stěna může tlačit na optický nerv, čímž může dojít ke zhoršenému vidění – dvojité vidění nebo zamlžující se obraz. Dalším příznakem, který je naléhavým signálem pro rychlé jednání, je klesání vnějších koutků očních víček. Tento stav může naznačovat nejen aneurysma, ale také mrtvici.

Slabost a necitlivost na jedné straně těla

Může se u vás rozvinout necitlivost na jedné polovině těla nebo obličeje. Je to způsobeno především zablokováním malých krevních cév s drobnými krevními sraženinami. Cévy napájí důležité oblasti mozku a kvůli omezenému přívodu krve mozek nemůže ovládat některé části těla, proto se pak cítíme otupělí. Nečekejte, až to přejde, navštivte raději lékaře.

Žaludeční potíže

Nevolnost, zvracení, průjem, to všechno jsou překvapivě příznaky spojené s aneurysmatem. Pokud nejdříve ucítíte náhlou bolest hlavy a poté přijdou příznaky podobné otravě jídlem, vyhledejte co nejdříve svého lékaře.

Obrázky: Freepik