Časté příčiny bolesti při močení. Může jít o zánět i o alergii

Bolestivé močení je pojem, který popisuje silné nepohodlí během vykonávání potřeby. Bolest může pocházet z močového měchýře, močové trubice nebo perinea (hráz mezi konečníkem a pohlavním orgánem). Bolestivé močení je bohužel velice častým jevem, který s sebou přináší nejen bolest, ale i pálení nebo bodání, jak někteří naznačují. Zpravidla se jedná o jeden z příznaků různých zdravotních potíží, je tedy dobré vědět, co všechno tento stav může způsobit.

Infekce nebo zánět močového traktu

Infekce nebo zánět v kterémkoli z orgánů močového traktu, který je tvořen močovou trubicí, močovým měchýřem, močovody a ledvinami, může být příčinou bolesti při močení. Zpravidla jsou tímto nepříjemným stavem postihovány ženy, a to z důvodu, že močová trubice u žen je kratší než u mužů. V případě kratší močové trubice mají bakterie menší vzdálenost, aby dosáhly močového měchýře. Stejně tak patří do rizikové skupiny těhotné ženy nebo ženy zažívající menopauzu. 

Prostatitida

Muži mohou také trpět bolestivým močením kvůli zánětu prostaty, kdy mohou pociťovat pálení a píchání při močení. 

Sexuálně přenosné infekce

Bolestivé močení může být známkou sexuálně přenosné infekce, stejně tak výsledkem některých sexuálních praktik, které vás vystavují vyššímu riziku pro sexuálně přenosné infekce. 

Cystitida

Další příčinou bolestivého močení je cystitida neboli zánět močového měchýře. Mezi příznaky patří bolest a citlivost v močovém měchýři a pánevní oblasti. 

Ledvinové kameny

Trápí-li vás ledvinové kameny, můžete mít také potíže s močením.

Kosmetika

Někdy nemusí být bolestivé močení výsledkem zdravotních potíží, ale produktů, které používáte v intimní oblasti. Mýdla, tonika, pěny do koupele, krémy a tak dále mohou dráždit genitálie. Stejně tak si dejte pozor na prací prostředky, které používáte.

Obrázky: Freepik