Celý život se potýkám s přehnanou stydlivostí, ale až tyto kroky mi pomohly žít plnohodnotný život bez obav a strachu

Za normálních podmínek nám pocit studu pomáhá řídit naše chování, uděláme-li něco špatně nebo překračujeme-li náš zdravý rozum – to, že se cítíme trapně, nám pomůže vyvarovat se dalších chyb a nevhodného chování. Ovšem někteří lidé trpí pocitem hanby až příliš často, což jim brání cítit se příjemně ve většině situacích. Takoví lidé bolestivě vnímají problémy, podceňují se, nemají žádné sebevědomí a jakkoliv se skrývají před světem. Proto je třeba najít cestu, jak se nepříjemného pocitu studu zbavit, aby váš život mohl být zajímavější a uvolněnější.

Pocit hanby

Stud nám otravuje život a nutí nás cítit se bezcennými. Lidé se stydí za své omyly, nevědomost, emoce, stydí se za to, že je na ně upínána pozornost nebo že zabírají příliš prostoru a času. Snižují jakoukoliv svou činnost na minimum jen proto, aby netrpěli hanbou a přitom tak trpí ještě více. V dnešní době je příliš mnoho lidí fixováno na názory druhých, které vyvíjí tlak, s nímž někteří z nás umí pracovat a někteří ne. Nezdravá stydlivost požírá naši sebedůvěru, sebevědomí a potlačuje naše emoce. Může se tak stát, že názory ostatních lidí pro nás začnou být důležitější než ty naše a postupně budeme ztrácet svou identitu.

Kroky, jak se zbavit přehnané stydlivosti

Uvědomte si přehnaný pocit studu

Pokud se bojíme si přiznat, že stud zasahuje do našich životů, pak tím sami sebe poškozujeme a takové škody mohou mít zničující účinky na naši osobnost. Pokud stud příliš zasahuje do vašeho života, zapojte se do jeho odstranění.

Přijměte sami sebe

Rozpoznejte své chyby a nedokonalosti. Zavzpomínejte na situace, které vám přinesly radost, ale následně bezdůvodně způsobily pocit studu. Co by se stalo, kdyby jste neměly žádné výčitky svědomí? Až tak veliký problém to není, že?

Nové emocionální světlo

Představte si, že neoplýváte žádným studem a znovu si prožijte situace, v kterých jste se cítili trapně. Jak byste nyní reagovali? Projděte si je všechny v hlavě a definujte nový vzorec chování.

Sebekontrola

Sledujte své emoce a všímejte si změn v chování, jakmile se začnete červenat. Pozitivní emoce vám ukáží, že kráčíte správným směrem. Snížení pocitu studu vám otevře nové příležitosti.

Lidé v okolí vás mohou považovat za krásnou a talentovanou bytost, ale pokud budete o jejich slovech neustále pochybovat, začnou o vás přemýšlet opačně. Stydlivost vzniká především při kontaktu s jinými lidmi, a proto musí být zničena. Dejte šanci sami sobě i slovům chvály a podpory, která jsou vám adresována. Naučte se přijímat komplimenty jako uznání vašich zásluh a spoléhejte na svou sílu, když se objeví nová výzva.

Dejte nám vědět do komentářů, jak se vy potýkáte se stydlivostí? Máte nějaké tipy, které zaručeně fungují?

zdroj: takprosto.cc