Odborníci radí, jakých chyb se vyvarovat při praní prádla, aby nám vydrželo co nejdéle jako nové. Kterých omylů se dopouštíte vy?

Naše babičky znaly spoustu malých triků a velkých pravidel, jak správně vyprat prádlo. Ovšem od vynálezu elektrické pračky v roce 1900 se proces praní prádla stal mnohem jednodušším, nicméně stále můžeme dělat chyby, které při praní ničí naše oblečení. Zde je seznam typických omylů, které mohou zničit nejen naše oblečení, ale také poškodit pračku.

Nepoužíváte antibakteriální čistící prostředek

Pokud byl někdo v domácnosti nemocný například s chřipkou nebo něčím infekčním, samotné praní nemusí být dost. Budete potřebovat speciální antibakteriální čistící prostředek na praní, abyste zabránili šíření nemoci. Obvykle stačí, nalijete-li přípravek rovnou do pračky.

Nečistíte pračku

Pokuste se čistit pračku alespoň jednou za měsíc. Rozeberte ji podle návodu k obsluze a starým zubním kartáčkem s trochou mycího prostředku vyčistěte. Novější stroje již nabízejí cyklus čištění nebo můžete použít čistící tablety či kapalné roztoky, které zbaví pračku vodního kamene. Pračka tak bude lépe fungovat po celá léta a poskytne vám čisté a voňavé prádlo.

Neperete naruby

Poté, co zkontrolujete kapsy vašich džínů, otočte je naruby. Stejně tak perte naruby jemné kusy oblečení jako jsou svetry nebo bavlněné košile. Tím zabráníte poškození tkaniny.

Příliš naplněná pračka

I přesto, že pračka vypadá prostorně, odborníci doporučují, abychom poskytli oblečení dostatek prostoru. I když buben bude vypadat plný, stále by se do něj měly vejít obě vaše pěsti. To umožní, aby vaše věci byly správně vyprané a vyždímané.

Neoddělujete ponožky

Všichni víme, jak je snadné ztratit ponožky během praní. Vložte je do síťového vaku, aby byly oddělené od zbytku prádla. Nebo použijte staré vaky na polštáře místo tašky.

Ignorujete štítek značící „jemnou péčí“

Na štítku oblečení se občas můžete setkat s motivem „jemné péče“, což v podstatě znamená praní převážně v ruce. Pokud budete tyto pokyny ignorovat, oblečení se může v pračce snadno poškodit.

Ničíte látku bělidlem

Bělidla byste neměli používat příliš a hlavně byste ho měli důkladně promíchat s vodou, než jej přidáte k prádlu. V opačném případě byste mohli vytáhnout prádlo plné děr. Nadměrné bělení by také mohlo bílé prádlo nechat zežloutnout.

Nenastavujete konečnou rychlost odstředění

Konečná rychlost odstředění závisí na typu látky, kterou perete. Proces se měří počtem otáček za jednu minutu. Bavlněné oblečení vydrží až 600 ot/minutu, ručníky a povlečení do 1 400 ot/minutu a jemné tkaniny asi 400 ot/minutu, zatímco džíny mohou vydržet až 900 ot/minutu. Překročení těchto čísel může způsobit díry v oblečení a jeho opotřebení.

Nosíte nové oblečení bez vyprání

Ano, nové šaty mohou barvit, ale to se nikdy nedozvíte, dokud je nevyperete. Před prvním praním vložte nové oblečení do pračky společně s jinými podobnými barvami. Tím ušetříte zbytek šatníku od nežádoucí změny barvy.

Nevěnujete pozornost povlečení na polštáře

Zkontrolujte, zdali povlečení na polštáře není znečištěno od make-upu nebo mastných skvrn. Pokud ano, použijte odstraňovač skvrn nebo režim předpírky. Tím získáte čisté ložní prádlo.

Zjistili jste o sobě, že děláte některé z těchto chyb? Sdílejte s námi vaše zkušenosti v komentářích.

zdroj: brightside.me