Chcete běhat, ale nevíte, jak začít? Provedeme vás krok po kroku, abyste předešli zranění i nudě

Běhání je jedním z nejoblíbenějších sportů na světě, ale bohužel spousta lidí jej vnímá jako fyzickou aktivitu, kterou je třeba vykonávat, abychom zhubli. Běháte někdy jen tak pro zábavu? Chcete, aby se z běhání stal zvyk a oblíbený koníček? Následující tipy mohou pomoci začátečníkům dostat se snadno do tohoto režimu a zabránit jak zranění, tak i nudě.

Správně nasazená obuv

Vaše ochozené tenisky v zadní části skříně vám s během zřejmě příliš nepomohou, spíše naopak. Ačkoli spousta běžců přísahá, že nejlepší je běhat naboso, zvolte správně nasazené běžecké boty, které vám mohou pomoci předejít zranění a fyzickou aktivitu relativně usnadnit. Zeptejte se specialistů v obchodě, ti budou vědět nejlépe, co vám sedí.

Zvolte dobré oblečení

Ponožky ze 100% bavlny mohou zadržovat vlhkost, což může vést ke vzniku puchýřů. Zkuste zvolit lehkou tkaninu, jako jsou polyesterové a nylonové kombinace. V zimě noste několik lehkých vrstev a postupem času, jakmile se začne oteplovat, kusy oblečení odhazovat. Zároveň chraňte svou pokožku jak před studeným počasím, tak i tím teplým. Rukavice, čelenka a šála v zimě, krém s ochranným faktorem v létě.

Začněte postupně

I když jste dychtiví co nejdříve začít a zdolat svou první desítku, patnáctku, dvacítku a více, nejprve se poraďte se svým lékařem. Přílišné ambice mohou vést ke zranění. Začněte intervaly, kdy budete střídat běh s chůzí a postupně zvyšujte svůj výkon.

Kombinujte běh se cvičením

Chcete neustále vyzývat své tělo a zároveň zabránit nudě? Zkuste i další cvičení. Myslete i na svůj kardiovaskulární systém a klouby, které můžete uvolnit plaváním.

Obměňujte prostředí

Půl hodina na běžeckém pásu a zírání do zdi vás už nudí? Není se čemu divit. Udělejte pár změn a vyrazte do parku nebo na běžeckou stezku, abyste se vyskytli v zeleném prostoru. Navíc, pokud běháte rádi venku a znáte svou trasu už z paměti, vydejte se tentokrát jiným směrem. Běháte často na sever? Tentokrát směřujte na jih.

Zaměstnejte svou mysl

Málokoho baví zvuk dupajících nohou a těžký dech. Utopte tyto zvuky v hudbě nebo v myšlenkách směřujících k rozdělaným projektům, meditaci nebo poslechu přírody. Ať už pro svou mysl uděláte cokoliv, pokud nebudete přemýšlet o únavě, nejspíš ji na sobě ani nepocítíte.

Protáhněte se a pijte vodu

Po běhání, jako po každém jiném cvičení, se protáhněte a rehydratujte své tělo. Dodejte mu vodu, kterou jste právě vypotili, a to i v chladném počasí.

Jaký vztah máte k běhání vy? Dejte nám vědět vaše zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com