Chcete-li zhubnout, tak posilovat a běhat není třeba. Začněte s třítýdenním plánem chůze

Chůze je pro nás tím nepřirozenějším pohybem. Vykonáváme ji každý den, abychom se dostali z bodu A do bodu B, a je jedno, zdali uděláme jen pár kroků z místnosti do místnosti nebo vyrazíme na malou procházku. Stále chodíme. Věděli jste ale, že je také skvělým nástrojem, jak zhubnout? Malé změny v chůzi vytvoří z této běžné činnosti účinné cvičení, jež vám pomůže zbavit se přebytečných kil. Zvláště skvělé je to pro lidi, kteří se necítí chodit mezi lidi do posilovny.

Je to bezpečné

Chůze výrazně nezatěžuje klouby jako některé jiné aktivity a není ji třeba nijak studovat. Kromě toho pomáhá zhubnout, udržovat tělo v dobré kondici, podporuje funkci srdce a plic a snižuje hladinu cholesterolu.

Tempo chůze

Odtučňovací procházka musí ale mít to správné tempo. Vaše kroky musí být rázné, rozhodné, zároveň je potřeba zapojit i ruce, aby tělo zůstalo vyvážené. A samozřejmě, důležité je správně dýchat – nádech nosem, výdech pusou.

21denní program

Program je určen pro ty, kteří chtějí zhubnout chůzí. Začínáme s 15 minutami, postupně zvyšujeme čas a končíme hodinou chůze ve svižném tempu. Choďte vytrvale, energicky, myslete na zpevněné břišní svaly a především na dýchání.

  • 1.-5. den – chůze 15 minut denně, nepřetržitě po rovině
  • 5.-10. den – chůze 30 minut denně, bez přestávky, 20 minut po rovině, 10 minut do kopce
  • 10.-15. den – chůze 45 minut denně, žádné přestávky, 30 minut po rovném povrchu, 15 minut do kopce
  • 15.-21.den – chůze 60 minut denně, nepřetržitě, 40 minut po rovném povrchu, 20 minut do kopce

Rady a tipy

Pokud je pro vás těžké najít si čas na jednu procházku denně, můžete ji rozdělit na dvě. Upozorňujeme však, že procházka na jeden zátah je vždy účinnější než na etapy. Při chůzi na běžeckém pásu si sklon snadno nastavíte, venku musíte hledat správný terén, kde si budete zvyšovat úroveň chůze. Například schody jsou velice dobrou volbou.

Účinky

Po třech týdnech se vaše kondice i pohoda zlepší. Ztratíte pár kil navíc, pocítíte, že vaše tělo je štíhlejší a nohy a hýždě pevnější. Sami si pak budete hledat náročnější terén a budete chodit rychleji. Úroveň obtížnosti můžete dále zvyšovat pomocí závaží na rukou a nohou.

Obrázky: Freepik