Chřipka a nachlazení u dětí: Jak rozlišit jednotlivé nemoci a kdy je nezbytné vyhledat lékařkou pomoc

Chřipková sezóna je v plném proudu a příznaky nemoci u dítěte mohou být podobné silnému nachlazení, což vytváří pro některé rodiče problém, kdy nevědí, zdali je jejich dítě “pouze” nachlazené, nebo už se jedná o chřipku. Je však možné rozlišovat mezi těmito nemocemi, protože nakonec mají obě své charakteristické symptomy, vysvětluje lékařka Nicole Swiner.

Chřipka versus nachlazení

Malé děti nám často nedokážou přesně říct, jak se cítí. Proto stojí za to pozorně sledovat příznaky nemoci a navštívit pediatra. Je také užitečné znát charakteristické symptomy chřipky a nachlazení u dítěte.

Nachlazení přichází pomalu s místními příznaky-bolest v krku, často zvýšená teplota na 37-38 stupňů, rýma a kašel. Objevit se může i slabost a malátnost, ale ne do takové míry, aby bránily dítěti v jakékoli činnosti.

Na druhou stranu, chřipka u dítěte obvykle začíná náhle se silnými běžnými příznaky – silná bolest hlavy, těžké bolesti pohybového aparátu a kloubů, horečka 39-40 stupňů. Vyskytne se také zimnice a slabost celého těla, dítě obvykle nedokáže nic jiného než jen ležet. Lokální příznaky, tj. bolest v krku, rýma, kašel, zde chybí nebo se mohou objevit až v dalších stádiích onemocnění.

Rozhodně navštivte lékaře

Nezapomeňte, že po neléčené chřipce mohou nastat velmi nebezpečné komplikace, které ohrožují zdraví i život. Vyskytují se asi 2 týdny po infekci chřipkou. Může přijít bronchitida, pneumonie nebo myokarditida. Tyto stavy jsou zvláště nebezpečné u starších osob, malých dětí a lidí s oslabenou imunitou. I když jsou správně diagnostikovány a léčeny, mohou vést k některým trvalým následkům.

Varování lékařů

Lékaři apelují na to, aby rodiče více kontrolovali zdraví svých dětí a také dbali na dodržování správné hygieny-časté mytí rukou, teplé oblečení, jídelníček bohatý na důležité vitamíny a minerály.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj:webmd.com, hopkinsmedicine.org