Jak vybrat kancelářskou židli, aby sedavá práce byla pro páteř a záda méně zatěžující

Pokud trávíte významnou část dne před počítačem, musíte si zapamatovat jednu věc, a sice, že správná židle je základ, aby netrpěla vaše záda a páteř. Bohužel si mnoho lidí neuvědomuje, že kancelářská židle škodí jejich zdraví při intenzivnější práci. Jak by tedy taková správná židle měla vypadat?

Sedavý životní styl

Zdá se, že práce za počítačem není únavná, a co víc, zcela neškodná pro naše tělo. Tento názor je velmi často vyjadřován lidmi, kteří v kanceláři nikdy nepracovali. Realita je přitom zcela jiná. Sedavá práce, která je velmi často duševní prací, je nejen únavná, ale také a především škodlivá. Mnoho hodin strávených v sedě v téměř úplné nehybnosti ovlivňuje stav prakticky celé páteře, zápěstí a může zapříčinit rozvoj nebezpečných onemocnění. Sedavý životní styl a nedostatek fyzické aktivity podporují vznik hemoroidů, křečových žil, vysokého krevního tlaku, cukrovky typu 2 nebo střevních problémů.

Jakou kancelářskou židli si vybrat?

Jakou počítačovou židli si vybrat, aby nám pomohla pečovat o naše zdraví při každodenní práci a zároveň si ji užívat po mnoho let? Nebudeme vám zde uvádět jednu značku a konkrétní model, ale upozorníme vás na některé velmi důležité vlastnosti, které by správná kancelářská židle měla mít. Když se blíže podíváme na různé typy židlí, ukáže se, že ani na první pohled nejpohodlnější počítačová židle nenahradí ergonomickou židli.

Ergonomická židle

Nejprve se zaměřme na to, co je ergonomie. Ergonomie je vědní obor, který se zabývá přizpůsobením všech druhů technologií psychofyzickým schopnostem a potřebám lidí. Jaká tedy bude ergonomická židle? Jedná se o kus nábytku vyrobený s ohledem na tvar těla a anatomii pohybu. Proto zde bude mít klíčový význam účinná regulace nebo vhodné profilování přizpůsobené jak našemu tělu, tak práci. Nezapomeňte, že čím více přizpůsobíte židli tvaru svého těla – opěradlo židle by se mělo dotýkat celých zad, tím efektivněji vám bude sloužit.

Základní vlastnosti dobré ergonomické židle pro kancelářskou práci jsou:

  • Pohodlné loketní opěrky
  • Mnoho různých typů nastavení
  • Zaoblené sedadlo vpředu tak, aby židle nestlačovala krevní cévy
  • Opěrka hlavy pro podporu krční páteře
  • Podpora bederní části páteře

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: spine-health.com