Chyby v péči o vlasy, které způsobují problémy se svědivou pokožkou hlavy

Když nás trápí svědivá pokožka hlavy, často myslíme nejdříve na vši. Naštěstí nemusí být situace až tak závažná, někdy k odlupování kůže na hlavě a svědění může přispět spousta dalších věcí, které vás nutí se škrábat. Buď se může jednat o špatné kosmetické přípravky nebo zvyky v péči o vlasy.

Špatný šampón

Většina šampónů obsahuje detergenty, pěnivé čisticí prostředky, díky nimž je pokožka čistá, ale také poškozují její bariéru. Stejně jako se vaše ruce po umytí mýdlem vysuší, pokožka hlavy dělá totéž po použití šampónu. Řešením je bezsulfátový šampón, který jemně čistí bez poškození kožní bariéry. Stejně tak si dejte pozor, aby byl šampón bez přidaných parfémů.

Těsně utažené vlasy

Nosíte rádi vlasy utažené v upnutém drdolu? Nechte je občas raději volně rozpuštěné. Existuje totiž velká šance, že vás svědí pokožka hlavy právě ze silně stažených vlasů, protože příliš dráždíte nervy a svaly. Střídejte účesy, občas nechte vlasy volně rozpuštěné a dopřejte si masáž hlavy. Uvolníte svaly a podpoříte krevní oběh.

Časté mytí hlavy

Může být příjemné a osvěžující mýt si vlasy častěji, než je někdy nutné, ale bohužel to může také způsobit ekzém a svědění pokožky hlavy. Normální pokožka hlavy sama o sobě produkuje přírodní oleje, aby zůstala hydratovaná, ale příliš časté mytí vlasů šampónem ji těchto olejů zbaví, což může vést k podráždění a výsledkem je vznik ekzému, extrémní suchost a tvorba šupinek, což všechno způsobuje svědění. Přejděte na přípravky jemné péče na bázi mandlového nebo arganového oleje.

Stažené mokré vlasy

Svazujete si vlasy například do culíku nebo drdolu, když jsou ještě mokré? Pokud ano, je to chyba. Vlhkost se tímto způsobem bude držet na pokožce hlavy a stane se tak úrodnou půdou pro bakterie.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl