Jste nervózní z blížícího se tréninku? Jak překonat úzkost ze cvičení

Někdy může jen pouhá myšlenka na nadcházející cvičení pěkně zauzlovat žaludek. Dlaně se vám začínají potit, jste neklidní, svaly jsou napnuté a vy jen počítáte minuty, kdy budete muset vyrazit na další hodinu fyzického utrpení. Pokud vám taková situace zní povědomě, pak je dost možné, že můžete trpět něčím, co lze nazvat úzkostí ze cvičení.

Co nám cvičení a pravidelný pohyb přinášejí?

Cvičení, trénink, pohyb, to jsou chvíle, kdy upřednostňujeme své zdraví před vším ostatním. Pravidelný pohyb není dobrý pouze pro srdce, ale i pro duši. Jsou to vzácné minuty strávené venku, chvíle, kdy jsme pouze sami se sebou a se svými myšlenkami. Zvýšená srdeční frekvence, pot na čele a slunce na kůži mohou dodat takové množství energie, jaké byste ani nečekali. I když u toho spoustu další energie vydáte. Když se ponoříme hlouběji do tréninku nebo zrychlíme tempo při běhu, cítíme úlevu, zbavujeme se strachu a obav z každodenních povinností a jediné, co slyšíme, je náš vlastní dech. Pro některé však to všechno znamená další strach a úzkost.

Úzkost z nadcházejícího tréninku

Pro některé jedince však představa zvýšeného pohybu, zrychleného dechu a určité dávky bolesti představuje něco nemožného. Strach, obavy a úzkost přicházejí v silnější formě než jindy, jakmile si začneme představovat, že vás za pár minut čeká taková námaha. Už jste zažili při dřívějších cvičeních fyzické i duševní nepohodlí spojené s fyzickou aktivitou, a tak představa dalšího tréninku ve vás vyvolává úzkost. Není to nic neobvyklého a naštěstí existují způsoby, jak tento strach překonat.

Připomeňte si své vlastní hodnoty

Připomeňte si své vlastní hodnoty a použijte je ke změně nebo setrvání v  náročné situaci. Ne při každém tréninku se musíte posunout až na samou hranici. Nastavte si realistická očekávání, naslouchejte svému tělu. Pokud si dnes potřebuje vzít lehké váhy, udělejte to, nikdo vás nebude soudit. Stejně tak je důležité pozitivní komunikace k sobě samému. Je to skvělý nástroj, jak zvládat obtížné situace a udržet si dobrou náladu. Nakonec si uvědomíte, že fyzické nepohodlí je pouze vedlejším produktem získání lepší kondice.

Úvodní obrázek: Shutterstock. Stylist.co.uk