Čím více ovoce a zeleniny, tím lépe, ale je tomu skutečně tak? Kolik porcí ovoce a zeleniny je pro naše zdraví nejlepší

„Sněz tu zeleninu!“ To je věta, kterou jsme jako malé děti slyšeli každou chvíli, ale přesto, že jsou zelenina a ovoce zdravými potravinami, množství, které byste měli sníst během dne závisí na vašem věku a pohlaví.

Doporučená dávka u mužů:

Muži by měli jíst 2 šálky ovoce denně a 2,5 – 3 šálky zeleniny.

Doporučená dávka u žen:

Ženy by měly jíst 1,5 – 2 šálky ovoce denně a 2 – 2,5 šálku zeleniny. Ženy obecně dodržují denní dávky více než muži.

Lidé ve věku 50+ více splňují doporučené množství příjmu ovoce a zeleniny než mladí dospělí ve věku 18 – 30 let, což by mohlo znamenat, že starší lidé mají více času na plánování a přípravu jídla nebo mají více dostupných finančních prostředků na nákup čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou často nákladné.

Důležitost ovoce a zeleniny

Ovoce a zelenina jsou primárními zdroji vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny, které lidé potřebují k udržení optimální hmotnosti a snížení rizika několika chronických stavů, včetně vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, mrtvice, cukrovky, rakoviny a srdečních onemocnění. Ovoce a zelenina obsahují prospěšné živiny a různé barvy mají tendenci mít různé fytonutrienty, takže je velice dobré jíst celou škálu ovoce a zeleniny. Nemusíte ve svém jídelníčku učinit radikální změny, stačí zvážit jablko nebo banán jako svačinu mezi snídaní a obědem. Můžete odšťavňovat, i čerstvá šťáva z ovoce a zeleniny se počítá, dělejte si v letních dnech smoothie z čerstvé nebo i mražené zeleniny. Více vařte recepty se zeleninou nebo přidejte jako přílohu zeleninový salát či začněte jíst zeleninové polévky.

Jak jste na tom s ovocem a zeleninou vy? Máte pocit, že jíte dostatek? Dejte nám vědět do komentářů vaše zkušenosti a neváhejte článek sdílet se svými přáteli a rodinou.

Zdroj: healthyeating.sfgate.com