Feldenkraisova metoda – v čem spočívá a proč vám pomůže zbavit se ztuhlého, bolavého krku lépe než jiné praktiky

Feldenkraisova metoda, jako motorická praktika, se od jiných cvičení odlišuje především tím, že klade důraz na uvědomění si změn, které se v člověku dějí během pohybu. Pomocí těchto cvičení získáte více volného pohybu hlavy. Pokud máte sevřený krk, pak pro vás budou následující cviky velmi užitečné. Pomohou vám odstranit ztuhlé svaly a zbavit se nepříjemných pocitů v problémové oblasti.

Buďte opatrní, nezapomínejte, že byste neměli nikam spěchat. Vše provádějte důsledně a pomalu, abyste se z pohybu radovali. Je třeba nejdříve také pochopit, proč je jedna nebo druhá část těla sevřená, vnímejte změny během jednotlivých cviků.

Cvik č. 1

Sedněte si ke stolu, opřete se o lokty a obličej si položte do dlaní. Prsty by se měly částečně překrývat. Uvolněte se, otevřete oči a podívejte se do tmy.

Cvik č. 2

Nyní se podívejte před sebe na stěnu a najděte si určitý bod, kolem kterého začnete očima vytvářet malý kruh, jehož průměr by se měl postupně zvětšovat. Sledujte změny, které se budou dít.

Cvik č. 3

Pravděpodobně jste si teď všimli, že se vaše hlava začíná pohybovat společně s očima. Bez zastavení se zaměřte na špičku nosu a provádějte očima stejné krouživé pohyby.

Cvik č. 4

Změňte směr pohybu a několikrát kružte. Poté si odpočiňte ve výchozí pozici s obličejem v dlaních.

Cvik č. 5

Opět se podívejte na bod na stěně před vámi. Nyní začněte kroužit celou hlavou ve směru hodinových ručiček, ale oči stále pevně držte na jednom bodě.

Cvik č. 6

Zasekněte špičku nosu na bod na stěně a provádějte stejný krouživý pohyb, ale tentokrát opět očima.

Cvik č. 7

Nyní zavřete oči a snažte se provádět krouživé pohyby nosem. Stále vnímejte veškeré změny. Co nyní cítíte?

Cvik č. 8

Opět se uvolněte a položte tvář do dlaní. Dívejte se do tmy.

Cvik č. 9

Zvedněte hlavu a začněte s krouživými pohyby nosem. Zvětšujte průměr kruhu tak, že s ním budete pomyslně směřovat doprava. Pokračujte, dokud to nebude nepříjemné, poté změňte směr doleva.

Cvik č. 10

Relaxace. Tvář v dlaních a pohled do tmy.

Cvik č. 11

Neměňte polohu rukou, pouze je odlepte od stolu a přitáhněte k tělu. Nyní proveďte opět cvik č. 9. Krční páteř je stabilní.

Cvik č. 12

Odpočiňte si ve stejné poloze. Je to pohodlnější? Je pole před vašima očima tmavší? Cítíte se uvolněněji?

Cvik č. 13

Na závěr vše opakujte a věnujte pozornost rozdílům ve vašich pocitech oproti tomu, když jste cvičení prováděli poprvé. Jak volně se nyní hlava pohybuje?

Znáte tuto metodu? Dejte nám vědět do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: prolife.ru.com