Činnosti, kterým se vyhnout ihned po jídle

Přemýšleli jste někdy, jak moc dokáží ovlivnit vaše tělo činnosti, jež se rozhodnete dělat ihned po jídle? Naše stravovací návyky jsou primární pro naše zdraví, musíme ale věnovat pozornost nejen tomu, co jíme, ale i jaké aktivity vykonáváme bezprostředně po jídle. Některým situacím bychom se totiž s plným žaludkem měli raději vyhnout.

Spánek

Většina z nás si po jídle ráda dopřeje malého šlofíka na gauči u televize. Vy to možná oceníte, ale váš žaludek rozhodně ne. Spánek ihned po obědě může způsobit nadýmání, pálení žáhy a bolesti v žaludku. Pokud je to možné, nejezte nic 2 hodiny před spánkem, ať už odpoledním nebo večerním.

Pití čaje

Je obecným zvykem dát si po jídle kávu nebo čaj, ale tyto nápoje obsahují třísloviny, rostlinné látky, které brání činnosti určitých trávicích enzymů, jež pomáhají vstřebávat železo.

Konzumace ovoce

Ovoce jako dezert po jídle může mít dokrmující účinky. Jinak řečeno, ovoce má v průměru 3x vyšší kalorie než zelenina a jeho konzumace ihned po jídle může být riskantní pro vaši tělesnou hmotnost. Dodržujte denní porci maximálně 100 gramů.

Kouření

Kromě toho, že nikotin škodí naším plicím, kouření bezprostředně po jídle váže nikotin na přebytečný kyslík, což znamená, že tělo absorbuje více karcinogenů, než by mělo. Studie naznačují, že kouření ihned po jídle se rovná vykouření 10 cigaret najednou. Pokud jste kuřáci, zkuste vydržet alespoň 1 – 2 hodiny.

Sport

Vaše tělo potřebuje čas a klid na trávení, než se pustí do jakékoli náročnější činnosti. Pokud se rozhodnete sportovat ihned po jídle, vaše tělo nebude dostatečně trávit, může se u vás objevit nevolnost a bolesti břicha. Mezi jídlem a sportovní aktivitou si nechte pauzu alespoň 2 hodiny.

Obrázky: Pentapostagma