Prasklý koutek značí nejen suchou pokožku, ale i nedostatek vitamínů

Praskání koutků je zpravidla připisováno suchým rtům. Málokdo ale ví, že na vině toho může být mnohem více. Zánětlivé praskání koutků úst je poměrně častým onemocněním, zejména u starších osob. Důležitou roli může hrát řada zdravotních problémů, jako je například plísňová infekce nebo nedostatek vitamínů a minerálů. Závažnost se může lišit v závislosti na příčině, v nejhorších případech se může vytvořit žlutá rána, z které bude vytékat hnis.

Nedostatek vitamínů B2 a B6

Prasklý koutek vás může upozornit na nedostatek vitamínů a minerálů v těle. Jedná se především o vitamín B2 a B6, jejichž nedostatek je zároveň doprovázen pálením na jazyku a únavou. Jezte hodně mléčných a celozrnných výrobků, vajec a pivovarských kvasnic, které urychlí doplnění zásob vitamínů skupiny B.

Nedostatek železa

V tomto případě zvažte zvýšenou konzumaci kopřivového čaje, nízkotučného červeného masa, listovou zeleninu a sušené meruňky.

Plísňová infekce

Plísňová infekce Candida také může stát za popraskanými koutky, což už stojí za návštěvu lékaře. Lokální léčba gelem z aloe vera a exfoliační měsíčkový krém jsou účinným řešením, ale přesto je dobré stav konzultovat s odborníkem.

Obrázky: Freepik