Čistá voda chrání močové cesty před infekcemi. Zvláště ženy by měly zvýšit její příjem

Infekce močových cest mohou ovlivnit každý orgán a oblast tohoto systému – od močové trubice, močového měchýře, ledvin až po močovod. Infekce močového měchýře (močových cest) je nejběžnějším typem. Není žádným překvapením, že tímto zdravotním problémem trpí převážně ženy. My se dnes pokusíme zodpovědět proč a jaké pozitivní účinky může mít dostatečné pití čisté vody na močové cesty.

Proč trpí častěji ženy než muži?

Téměř polovina žen alespoň jednou za život bojuje s infekcí močových cest. A z nich dalších 25% opakovaně. U žen je pravděpodobnější výskyt infekce močových cest než u mužů kvůli odlišné anatomii – ženská močová trubice je menší, což znamená, že bakterie se mohou snadněji dostat do močového měchýře.

U žen je také vstup močové trubice blíže řitnímu otvoru a tato oblast je hostitelem spousty bakterií. Právě tyto bakterie jsou nejčastěji spojovány s infekcemi močových cest. Okamžitá léčba obvykle nezpůsobuje vážné komplikace a řešením jsou zpravidla antibiotika. Pokud se ale problém neléčí, může přejít až v infekci ledvin. Mezi příznaky infekce močových cest patří pálení při močení a časté nutkání k močení.

Pití čisté vody proti infekci

Pro ženy je velice důležité zvýšit příjem tekutin, převážně čisté vody. Již několik let víme, že konzumace velkého množství vody předchází infekcím močových cest, protože pomáhá odstraňovat bakterie a další škodlivý odpad a toxiny, které se snaží dostat do močového měchýře. Navíc, pokud se u vás zánět močového měchýře stal chronickým, při dostatečném pití vody se prodlouží časový odstup mezi infekcemi a jejich rozvoj se u vás sníží na polovinu.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Niddk.nih.gov