Čištění uší vatovými tyčinkami může napáchat více škody než užitku. Lékaři varují před riziky a doporučují vhodné alternativy

Většina lidí si čistí uši vatovými tyčinkami, ovšem často nesprávně. Tlačí s nimi do uší, což znamená, že se ušní maz akorát tak posouvá hlouběji. Přestože to může být nejdříve příjemný pocit, čištění uší vatovými tyčinkami je velká chyba, která může napáchat více škody než užitku.

Čištění uší vatovými tyčinkami

V tomto videu odborník vysvětluje, proč byste měli vatové tyčinky držet dále od svých uší. Jejich používáním totiž zatlačujete ušní maz hlouběji do zvukového kanálku, přičemž maz zůstane přilnutý k bubínku. Můžete pociťovat určité vibrace, v horším případě ztratit sluch.

Ušní maz působí jako ochrana

Maz chrání ucho před infekcemi a pronikáním bakterií. Také zvlhčuje zvukovod. Nedostatečné množství sekrece proto vede k vystavení rizik, jako jsou například zranění, infekce a komplikace se sluchem. Nesprávné používání vatových tyčinek může vést k bolestem uší, poruchám sluchu, hučení v uších, závratím nebo nepříjemným pocitům spojenými s ucpaným uchem.

Jak si správně čistit uši?

Vatové tyčinky jsou ve skutečnosti určeny k odstranění nečistot z dutin ušního boltce. V lékárnách seženete specializované spreje nebo kapky, které mají za úkol změkčit a následně odstranit ušní maz z uší.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Businessinsider.com