Citrón a limetka: Citrusy, které se liší mnohem více než jen barvou a velikostí

Citrón a limetka jsou relativně podobné tropické citrusové plody, které někteří lidé těžko rozeznají. Chuťově, tvarově i nutričním profilem jsou si podobné, ale jsou mezi nimi značné rozdíly. Citróny jsou větší a jsou kyselé na rozdíl od limetek, které mohou být v závislosti na odrůdě kromě kyselé chuti i mírně nahořklé nebo sladké.

Citróny

Citrónovník obvykle dorůstá kolem 5 metrů, v extrémních případech dosahuje i 10 metrů. Listy mají intenzivní světle zelenou barvu, na větvích vyrůstají trny. Plody citrónovníku mají žlutou silnou slupku a jemnou šťavnatou dužinu.

Limetky

Limeta je poměrně nízký strom, jehož listy jsou pokryty krátkými ostny. Dorůstá do výšky 5 metrů. Plody limetky mají zelenou barvu. Jsou mírně vejčitého tvaru, slupka je poměrně tenká, dužina má velmi kyselou chuť s jasně znatelnou hořkostí.

Citrusy

Citrusy mají vysoké množství vitamínu C. Obecně obsahují citróny asi 53 mg, zatímco limetky 29 mg. Limetky jsou také bohaté na vitamín A a citróny mají vysoký obsah draslíku a kyseliny listové. Jak jsme zmínili, citróny a limetky mají podobný nutriční profil – obsahují téměř stejné vitamíny a minerály a jsou plné antioxidantů, které pomáhají v boji proti rakovině.

Obsahují limonoidy, látky, které dokážou bojovat s karcinogeny, a přestože chutnají kysele, jsou zásadité povahy. Citróny i limetky dokážou z těla odstranit toxiny, které mohou být hlavní příčinou zánětů a zdravotních problémů, jako je cukrovka a rakovina.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: healthline.com