Změny, ke kterým dochází u mužů po narození dítěte. Velkou roli budou hrát hormony

Těhotenství i porod způsobují řadu fyzických a psychických změn v těle matky. Změny se však netýkají pouze žen, ale i mužů. Přestože dítě neodnosí a neporodí, čeká je spousta nových věcí. Ani novopečené tatínky neminou hormonální změny.

Možné snížení hladiny testosteronu

Vysoká hladina testosteronu je zodpovědná za behaviorální rysy, jako je agrese, konkurence nebo přitažlivost k nové partnerce. Když se člověk stane otcem, zdá se, že jeho hladina testosteronu klesá, což naznačuje, že jeho pozornost je z velké části věnována rodině. Studie prokázaly, že muž, který již má svou vyvolenou a děti, má nižší hladinu testosteronu než muž, který stále hledá svou druhou polovinu a rodinu ještě nezaložil. Priorita zde proto hraje klíčovou roli.

Možné zvýšení hladiny oxytocinu a dopaminu

Oxytocin (hormon lásky) a dopamin (hormon štěstí) jsou 2 chemické sloučeniny zodpovědné za vazbu mezi rodičem a dítětem. Zatímco hladina testosteronu klesá, hladiny oxytocinu a dopaminu stoupají, což se promítá do skutečnosti, že otec chce být blízko svého dítěte.

Poporodní deprese u mužů

Pokud si myslíte, že poporodní deprese se může objevit pouze u žen, pak se mýlíte. Testosteron hraje velkou roli při ochraně mužů před depresí. Problém nastává, když jeho hladina začne klesat. Hormonální změny spolu s dalšími povinnostmi nového otce způsobují, že muži jsou náchylní k problémům duševního zdraví, kteří se potýkají s poporodní depresí. Stojí za to si to uvědomit.

Možné změny v mozku

Vědci se rozhodli studovat mozkovou aktivitu ve skupině čerstvých tatínků. Ukázalo se, že během prvních 4 měsíců od okamžiku, kdy se dítě narodilo, jejich mozky vykazovaly znatelné změny v šedé hmotě. Změny, které pomáhají novému otci rozvíjet rodičovské dovednosti a budovat silné pouto se svým dítětem. Tyto změny také hrají velmi důležitou roli v kognitivním a sociálním vývoji dítěte. Mozek nového otce může být aktivnější v oblastech odpovědných za plánování, řešení problémů a detekci rizik. Jinými slovy, jedná se o oblasti, které pomáhají otci zajistit, aby jeho dítě bylo v bezpečí a zdravé.

Možná vysoká úroveň emočního stresu

Rodičovské povinnosti mohou u člověka způsobit vysokou úroveň stresu. Znepokojující je však skutečnost, že někteří muži předpokládají, že hledání pomoci v tomto případě nemá smysl. Novopečení otcové se často domnívají, že jejich volání po podpoře a pomoci může odvádět pozornost od potřeb čerstvých matek, které ji určitě potřebují více. Bohužel se to může špatně odrazit na duševním zdraví mužů.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdrojnytimes.com,todaysparent.com