Bolavý jazyk by se neměl ignorovat. Může představovat zdánlivě neškodné problémy, ale i závažné onemocnění

Náš jazyk může prozradit spoustu překvapivých věcí o našem zdraví. Od stresu přes hygienu až po nedostatek vitamínů. Níže se dočtete, co pro vás mohou příznaky bolavého jazyka znamenat. Mohou být neškodné, ale v některých případech se může jednat i o závažný zdravotní problém. Nikdy nepodceňujte žádnou bolest, i když se jedná o místo, na které příliš často nemyslíte.

Afty

Vyčnívající a bolestivé vřídky, které se mohou objevit na jazyku nebo uvnitř tváře. Nejvíce bolí první čtyři dny, poté se bolest zmírní, a nakonec zcela zmizí. Možnými příčinami jsou nachlazení, únava, stres, nedostatek vitamínů, hormony nebo autoimunitní onemocnění. Mohou se také objevit, když jíte hodně kořeněných pokrmů.

 

Popraskaný jazyk

Popraskaný jazyk je zřídka důvodem k obavám. Často se jedná o něco, co se s věkem zhoršuje, jako jsou například vrásky ve tváři. Problémy však mohou nastat, pokud jsou praskliny tak hluboké, že se v nich mohou hromadit nečistoty. Poté hrozí riziko infekce.

Bílé bublinky na jazyku

Pokud se vám na jazyku utvoří bílé bublinky, jedná se o infekci sliznice v ústech, za což mohou kvasinky. Často k takovému stavu dochází u lidí, kteří užívají antibiotika.

Pocit pálení

Pálení na jazyku může být způsobeno podrážděním, nedostatkem vitamínů, menopauzou nebo nadměrným užíváním ústní vody nebo alkoholu. Pokud pálení souvisí s nedostatkem vitamínů, existuje veliká šance, že vám chybí vitamín B, železo a zinek.

Leukoplakie

Leukoplakie se vyznačuje bílými skvrnkami na jazyku. Kouření a alkohol jsou hlavními příčinami tohoto stavu, který zvyšuje riziko rakoviny ústní dutiny. Mezi další možné příčiny patří infekce nebo poranění na vnitřní straně tváře.

Zarudlý jazyk

Lesklý, jasně červený jazyk může znamenat, že se vaše tělo potýká s nedostatkem železa nebo vitamínu B12 – důležitých živin pro vývoj chuťových buněk na jazyku. Jakmile vám schází, jazyk je hladký, což může způsobit i bolesti při konzumaci kořeněného nebo pálivého jídla.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Womanandhome.com