Co může signalizovat výskyt ekzému na těle a jaké jsou jeho možné spouštěče

Ekzém, také známý jako atopická dermatitida, je stav kůže, který způsobuje svědění, zarudnutí a hrubost pokožky. Většinou nastává tehdy, kdy tělo není schopno vytvářet dostatek bílkovin, jež pomáhají udržovat pokožku hydratovanou. Ovšem někdy mohou překvapivě ekzém vyvolat i věci, které nesouvisí s tím, jak se o pokožku staráme či zdali je tento stav u nás dědičný.

Vaše pokožka je příliš suchá

Suchá pokožka se většinou přetváří v šupinatý, hrubý a napnutý povrch, což může vyvolat ekzém. Viníkem je většinou dehydratace, takže je třeba zvýšit příjem tekutin.

Vystavujete své tělo dráždivým látkám

Existuje mnoho produktů a přírodních látek, které mohou vyvolat pálení, svědění, suchost nebo zarudnutí pokožky. Zkuste přemýšlet – mýdlo na ruce nebo prostředek na nádobí, prací prášek, parfém, šampón, mycí nebo čistící prostředky či dezinfekční přípravky. Dokonce i některé přírodní tekutiny, jako je šťáva z čerstvého ovoce nebo zeleniny, mohou podráždit pokožku.

Prožíváte stres

Když jsme ve stresu, tělo přechází do bojového režimu a reaguje zvýšenou produkcí stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol. Ovšem nadměrná produkce kortizolu může mít negativní vliv na imunitní systém a způsobit zánět kůže, což může vést k ekzémovým reakcím.

Trpíte infekcí

Pokud vám vyskáče ekzém, je možné, že jste byli infikováni bakteriemi nebo viry. Ačkoli není ekzém nijak nebezpečný, pokud se váš stav nezlepší, rozhodně neváhejte navštívit svého lékaře.

Máte alergie

I alergické reakce mohou způsobit vznik ekzému. Mezi nejčastější patří sezónní pyl, roztoči, kočky a psi, plísně nebo lupy. Někdy se může jednat i o některé potraviny, na něž máte alergii nebo trpíte nesnášenlivostí na ně. V takovém případě je důležité znát alergeny, které ekzém spouští.

Mění se u vás hladiny hormonů

Pokud se hladiny některých hormonů v těle zvýší nebo sníží, někteří lidé, zejména ženy, mohou trpět ekzémem. Na vině jsou většinou menstruace, ovulace, těhotenství nebo menopauza.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám tyto informace zdály cenné, neváhejte je sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com