Zapomínáte často aneb Kdy se ještě jedná o normální jev a kdy je načase mít obavy o svou paměť

Přední čelní lalok nám pomáhá věnovat pozornost, získávat a ukládat informace a organizovat naše vzpomínky. Ovšem s postupem času má tento čelní lalok tendenci se rozkládat, což nám ztěžuje soustředění, učení či vyhledávání informací v paměti. Jelikož rozdíl mezi normální a abnormální ztrátou paměti nejčastěji souvisí s rozsahem zapomínání, zde jsou některé případy, které by mohly naznačovat závažné potíže s pamětí.

Zapomínáte, i když jste dávali pozor

Pokud se na určitý okamžik skutečně soustředíte a neprochází vám informace jedním uchem dovnitř a druhým ven a přesto zapomínáte, mohlo by se jednat o známu závažnějších problémů s pamětí.

Na nic si nevzpomínáte, i když dostáváte jasné indicie

Často se nám ztracená vzpomínka vybaví, jakmile dostaneme jasné vodítko, které ji zase vyvolá. Není však normální, pokud si nevzpomínáme, i když dostáváme silné podněty, které by měly vzpomínku opět spustit.

 

Nepoznáváte něco nebo někoho, koho jste kdysi dobře znali

Pokud si neustále snažíte vybavit nebo rozpoznat někoho či něco, co vám bylo dříve velice dobře známé, může se jednat o příznak většího problému.

Neustále ztrácíte věci, které jsou pro vás důležité

Takové věci jsou předměty, na kterých vám záleží, ať už ze sentimentálních důvodů nebo z nutnosti. Klíče, peněženka nebo náhrdelník po matce, to všechno jsou věci, které zpravidla dáváme na jedno a to samé místo, ovšem jakmile se to změní, může se jednat o závažné problémy s pamětí.

Lidé kolem vás si společné chvíle pamatují mnohem lépe než vy

Pokud se zdá, že paměť ostatních lidí kolem vás funguje lépe než ta vaše, pak by se mohlo jednat o skutečný problém. Například si nebudete pamatovat, že jste oba potkali starého známého na ulici nebo v restauraci. Jak je možné, že oni si pamatují a vy ne?

Jak jste na tom s pamětí vy? Zapomínáte často? Jak trénujete svůj mozek? Dejte nám vědět své zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com