Potraviny, které mohou podráždit žaludek a způsobovat bolesti

Všichni jsme zažili příznaky poruchy trávení, ať už se jednalo o průjem, nadýmání nebo plynatost. I když věříme, že jíme celkem zdravě, určitá jídla mohou skutečně ovlivnit funkci našeho trávicího systému a někdy dokonce vést i k vážnějším zdravotním problémům. Zde je seznam několika potravin, jež si zahrávají s naším trávicím systémem.

Smažené jídlo

Možná tato pochoutka může být lékem pro duši, ale na našem trávicím traktu si dokáže vybrat vysokou daň, protože pro tělo je velice obtížné ji strávit a vede k průjmu a pálení žáhy.

Pálivé papričky

Pikantní jídla, zejména ve velikém množství, mohou popálit váš jícen a způsobit pálení žáhy. Pokud již trpíte pálením žáhy, kořeněná jídla mohou vaše příznaky ještě zhoršit.

Čokoláda

Ano, i čokoláda je nepřítelem pro naše trávení. Spouští pálení žáhy a u lidí s alergií na laktózu i mnohem závažnější příznaky. Ovšem rozhodnete-li se pro tmavou čokoládu, jež neobsahuje mléčné výrobky, ale 70% kakaa a více, rozhodně neprohloupíte.

Alkohol

Neovlivňuje pouze naše játra, ale také zažívání. Vede k pálení žáhy a překyselení žaludku. Příliš mnoho alkoholu může také vyvolat nepříjemné křeče v žaludku a následně průjem. Udržujte jeho konzumaci na mírné úrovni.

Umělá sladidla

Možná si myslíte, že vašemu tělu prokazujete laskavost výběrem umělých sladidel, ale jste na omylu. Umělá sladidla mohou měnit dobré bakterie ve střevech, což není v souladu s vaší schopností trávit glukózu. Může to vést k řadě problémů, jako je nadýmání, průjem a plynatost.

Kukuřice

Kukuřice obsahuje vlákninu zvanou celulóza, kterou lidské tělo nedokáže pořádně strávit. Z toho důvodu většinou prochází naším tělem nestrávená a může tak vést ke křečím a plynatosti.

Brokolice

Přesto, že je neuvěřitelně zdravá, na náš trávicí systém je velice těžká. Způsobuje nadýmání a plynatost a podráždění žaludku, protože obsahuje rafinózu, složitý cukr, který tělo nemůže strávit. To ovšem neznamená, že byste ji ze svého jídelníčku měli vynechat, přidejte k její konzumaci doplňky stravy na podporu trávení a můžete ji jíst vesele dál.

Souhlasíte s dnešním seznamem potravin? Dejte nám vědět své názory do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com