Vše, co byste měli vědět o krvácení z nosu. Jak jej zastavit a kdy je lepší navštívit lékaře

Krvácení z nosu většinou nemusí značit nic závažného, ať už to vypadá jakkoliv hrozivě. Nosní přepážka je plná drobných cév, které se snadno dokáží rozbít, například v důsledku nárazu nebo neustálého smrkání, a vyvolat tak krvácení z nosu. Přesto ale, pro klid nás všech, se nyní společně podíváme, co krvácení z nosu přesně představuje, kdy je čas k obavám a jak jej zastavit.

Druhy krvácení z nosu

Občas se může stát, že se poškodí krevní céva daleko v nose, blízko krku, což způsobuje zadní krvácení z nosu. Přesto, že je méně časté, je závažnější než zranění v blízkosti otvoru nosní dírky. Mezi možné spouštěče patří úder do hlavy, zlomený nos nebo nosní nádor.

Kdy je třeba vyhledat lékařskou pomoc?

Než se vydáte do nemocnice, pokuste si sednout a mírně naklonit hlavu dopředu. Tím se krev zaměří na nos místo krku a dýchacích cest, kde existuje riziko, že byste mohli dýchat krev a vystavit se tak nebezpečí pneumonie. Poté pevně sevřete měkkou část nosu a stiskněte obě nosní dírky, i když je jasné, že je poškozená pouze jedna. Držte alespoň 10 minut než uvolníte sevření. Pokud se krvácení nezastaví nebo máte podezření na zadní krvácení, zajděte na nejbližší pohotovost. Lékaře byste měli navštívit také tehdy, pokud jste spolkli větší množství krve, jenž vyvolává zvracení, máte potíže s dýcháním nebo si všimnete příznaků nadměrné ztráty krve, jako jsou závratě nebo mdloby.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud vám přišly informace užitečné, neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: readersdigest.ca