Syndrom karpálního tunelu: Jak si ho neplést s obyčejnou křečí a správně rozpoznat jeho příznaky

Sedíte u pracovního stolu, snažíte se soustředit na své povinnosti a ignorovat brnění nebo necitlivost, které vás už měsíce obtěžují ve vaší ruce a zápěstí. Náhle vámi projede prudká a ostrá bolest. Možná si myslíte, že se jedná o křeč, ale pravděpodobně trpíte syndromem karpálního tunelu, bolestivého stavu, způsobeného tlakem na klíčový nerv v zápěstí. Abyste si byli jistí, co se s vámi děje, představíme vám obecné informace o tomto onemocnění a především příznaky, které s ním přicházejí.

Co je syndrom karpálního tunelu?

Nastává tehdy, kdy je střední nerv, vedoucí z předloktí do ruky, stlačen a stisknut. Střední nerv ovládá cit v dlani a prstech, stejně jako impulsy pro některé menší svaly v ruce, které umožňují pohyby prstů. Ačkoli stlačení nervu, jehož výsledkem je bolest, slabost a necitlivost v ruce a zápěstí, může naznačovat i jiné stavy, syndrom karpálního tunelu je nejběžnějším onemocněním, na které lze mít podezření.

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Obvykle se ukazují postupně a během noci, protože mnoho lidí spí s ohnutým zápěstím. Osoby se syndromem karpálního tunelu mohou cítit potřebu ruku nebo zápěstí protřepat.

  • Pálení
  • Mravenčení nebo svědění
  • Necitlivost v dlani a prstech
  • Oteklé prsty
  • Brnění
  • Problémy utvořit pěst, uchopit malé předměty nebo provádět další ruční úkony

V chronických nebo neléčených případech mohou svaly na spodní straně palce odumřít a my nebudeme schopni rozeznat mezi horkým a chladným dotykem.

Teď už víte, co syndrom karpálního tunelu představuje, neváhejte proto poučit i své přátele a rodinu prostřednictvím sdílení tohoto článku.

Zdroj: verywellhealth.com