Důvody, které způsobují opožděnou menstruaci a nemusí nutně souviset s těhotenstvím

Každé ženské tělo je jiné a načasování naší menstruace může u některé z nás šlapat jako hodinky a u jiné se zdát zcela náhodné. Ovšem je důležité si uvědomit, co znamená „pravidelný“ cyklus a jak se naladit na vše, co je mimo normu. Pokud se ale neobvykle zpožďujete, existuje několik možných důvodů, které nesouvisí s těhotenstvím, proč tomu tak může být.

Problémy se štítnou žlázou

Štítná žláza ovládá mnoho hormonů a další důležité funkce v našem těle. Reguluje chuť k jídlu, energii i stres. Nesrovnalosti ve vašem menstruačním cyklu mohou značit problémy se štítnou žlázou, jako je hypotyreóza nebo hypertyreóza.

Endometrióza

Porucha, během které tkáň uvnitř dělohy začíná růst mimo dělohu. Mezi příznaky patří bolestivá menstruace, bolestivý sex, pohyby střev a nepravidelnost menstruace. Pokud se u vás objeví jakýkoli z těchto příznaků, vyhledejte lékařskou pomoc.

Příliš mnoho stresu

Když jste ve stresu, kortizol, stresový hormon, se začne hromadit ve vašem těle a může narušit vaši schopnost produkovat normální reprodukční hormony. Pokuste se 10 minut denně věnovat relaxaci a uvolnit se, tím můžete normalizovat váš menstruační cyklus.

Syndrom polycystických ovárií

Jedná se o hormonální nerovnováhu, která postihuje milióny žen a může pro vaše vaječníky představovat skutečné problémy. Pokud se u vás toto onemocnění vyvine, znamená to, že máte příliš mnoho mužských hormonů ve srovnání s těmi ženskými. Tato nerovnováha způsobuje vznik cyst na vaječnících, které narušují plodnost a pravidelnost menstruačního cyklu.

Nárůst hmotnosti nebo hubnutí

Dramatické výkyvy hmotnosti mohou mít vliv na hormonální rovnováhu ve vašem těle. Může to narušit vaši schopnost normálně ovulovat, což zároveň ovlivňuje pravidelnost menstruačního cyklu. Náhlá změna hmotnosti společně s nepravidelným cyklem může být známkou toho, že je něco v nepořádku s vaší štítnou žlázou.

Nadměrné cvičení

Nadměrné cvičení často spojené s podvýživou může způsobit nepravidelnou nebo dokonce žádnou menstruaci. V takových případech si totiž organismus myslí, že hladovíte, začne vypínat orgány, které nejsou nutné pro přežití, stejně jako ty, které jsou nezbytné pro reprodukci. Vystavujete se proto zvýšenému riziku neplodnosti, atrofie vagíny a prsu a osteoporózy.

Rakovina dělohy

Nastává tehdy, začne-li se výstelka dělohy vymykat kontrole. Jedním z varovných příznaků je neobvyklé vaginální krvácení, ke kterému dochází přibližně u 90% diagnostikovaných žen. Nepravidelná menstruace sice nemusí nutně ukazovat na rakovinu dělohy, není ovšem na škodu zajít si ke svému lékaři a ujistit se, že nejde o nic vážného. Zkontrolujte také, zdali netrpíte bolestmi v pánvi nebo zdali bezdůvodně nehubnete.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými kamarádkami.

Zdroj: womenworking.com