Zdravé tělo i bez některých orgánů aneb Jaké části našeho organismu mohou být vyjmuty bez povšimnutí

Lidské tělo je složitý organismus, zvláště pro nás obyčejné lidi, co se domníváme, že každá část je životně důležitá. Je, ale tělo je nejen složitý, ale i inteligentní organismus, který si to umí zařídit, i když mu nějaký ten kousek chybí. Ve skutečnosti totiž existují orgány, jež mají svůj účel, ale neznamená to, že jsou nepostradatelné a náš život by se bez nich neobešel. Popravdě, naše tělo může fungovat i bez těchto následujících orgánů.

Jedna plíce

K dýchání potřebujete alespoň jednu plíci, druhou lze odstranit k léčbě plicních chorob. Dýchání sice bude o něco těžší, ale stále možné.

Tlusté střevo

Tlusté střevo může být odstraněno v důsledku Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy. Lékaři společně s ním mohou vyjmout také konečník. Řeší se to tak, že se spojí tenké střevo s vaším řitním otvorem nebo můžete odpad z tenkého střeva odvádět do otvoru vytvořeného v břiše. Nutná je ovšem speciální dieta.

Reprodukční orgány

Přesto, že jsou velmi důležité pro náš milostný život, nejsou nezbytné pro přežití. Hysterektomie, chirurgické odstranění dělohy, sice nemá dopad na sexuální život žen, ale hormonální změny po odstranění vaječníků by mohly způsobit ztrátu libida. U mužů vyoperování jednoho varlete, například kvůli rakovině prostaty, zpravidla nemá vliv na sexuální život.

Močový měchýř

Pacienti s rakovinou močového měchýře nebo s měchýřem, jehož kontrola je ovlivněna problémem s nervovým systémem, zřejmě budou potřebovat tento orgán vyjmout. Většinou společně s ním i prostatu a mízní uzliny nebo u žen dělohu, vaječníky a možná i část vagíny. K odvádění moči se pak používá část střeva, která bývala uložena v močovém měchýři.

Žaludek

S některými zákroky, souvisejícími s hubnutím nebo s agresivní rakovinou žaludku, může být část nebo celý žaludek odstraněn. Jakmile je žaludek pryč, lékaři spojí jícen přímo s tenkým střevem. Pacienti po operaci budou schopni jíst tuhá jídla, ale budou si muset zvyknout na menší porce a vynechat některé potraviny.

Co říkáte na dnešní článek? Věděli jste, že se dá přežít i bez těchto orgánů? Také jste zvědaví, co dalšího nám medicína ještě může přinést? Podělte se s námi o vaše názory do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: readersdigest.ca