Co může způsobit bublina vzduchu v injekci

Také jste jako malí přemýšleli, proč každá zdravotní sestra nebo lékař poklepávají prsty do injekční stříkačky, než ji aplikují pacientovi do kůže? Nebo jste pozorovali bublinky v tekutině a bylo vám líto, že je zdravotnický personál schválně ničí? Věřte, že v tomto případě bublinky nejsou nic zábavného, ba naopak. Mohou způsobit srdeční infarkt nebo mozkovou cévní příhodu.

Co může způsobit bublina v žíle?

Vzduch vstupující do krevního řečiště, následovaný blokováním pohybu krve do srdce nebo mozku, se v medicíně nazývá vzduchová embolie. Při malém množství vzduchu se nic nestane, ale jakmile se do žíly dostane větší přísun, můžete pociťovat slabost, závratě, necitlivost tkání v místě vpichu a dokonce i mdloby. V horších případech, pokud je přívod vzduchu větší než 200 ml, je možné, že dojde k ucpání cév a v důsledku toho i k narušení pohybu krve do orgánů. V nejhorších případech, jako je srdeční embolie nebo mozková embolie, člověka přepadne srdeční infarkt nebo mrtvice.

Proč je třeba poklepat na injekční stříkačku?

Klepání do injekce je jediným řešením, jak shromáždit veškerý vzduch do vzduchové kapsi, bubliny, která se pak jednoduše vytlačí ze stříkačky. U některých sofistikovanějších lékařských zařízení se používají speciální filtry, které vzduch odstraňují už automaticky.

Obrázky: Pixabay