Co říkají rty o našem zdraví. Změny ve vzhledu i struktuře mohou upozornit na vážné problémy

Na rtech máme více než milión nervových zakončení. Jsou mnohem citlivější než naše konečky prstů. Není tedy divu, že vyžadují zvláštní péči. Jakákoli změna, která se na nich projeví, může naznačit problémy s naším zdravím. Proto je dobré věnovat jim zvýšenou pozornost nejen při péči, ale i při jednotlivých změnách v jejich vzhledu nebo struktuře.

Prasklé koutky

Prasklé koutky mohou mít několik důvodů. Jedním z nich je to, že si příliš často olizujete rty, druhým, že se o ně správně nestaráte, a proto vysychají. Dalším důvodem může být nedostatek vitamínů a minerálů, obvykle se jedná o vitamín B2 a železo. V neposlední řade můžete problém hledat ve vašem imunitním systému, který může být oslabený.

Suché, popraskané rty

To může být způsobeno nedostatečnou hydratací, ale může to být také vyvoláno stresem, klimatickými podmínkami a alergiemi. Pijte více vody a používejte balzám na rty.

Puchýřky

Mohou vznikat nejčastěji virovou infekcí, ale také alergií na určité potraviny.

Zarudlá oblast kolem rtů

Jev známý jako periorální dermatitida, která je způsobena tím, že si někdo neustále olizuje rty. Oblast kolem rtů zčervená a začne svědit. Kromě toho může přispět i fluoridová zubní pasta, parafínové a ropné krémy a masti obsahující steroidy.

Vrásky nad horním rtem

Pokud si všimnete, že se vám kolem horního rtu táhne více a více vrásek, mohou to být fyzické i emocionální příčiny. Situaci nepomáhá časté pití z brčka nebo kouření.

Zbarvení rtů

Modré rty naznačují nedostatek kyslíku a špatný krevní oběh. Podobné změny můžete zaznamenat i na prstech u rukou. Bílé nebo bledé rty svědčí o anémii.

Oteklé rty

Pokud si všimnete, že vaše rty při používání konkrétní kosmetiky otékají, přestaňte si ji kupovat. V tomto případě se může jednat o alergickou reakci.

Černé tečky nebo skvrny na rtech

Tento příznak může mít několik důvodů, které by neměly být ignorovány. Hyperpigmentace je jednou z příčin, mohou se vám vyskytnout tmavé skvrny na tváři, nosu a čele. Mohou se rozvinout také v důsledku dlouhodobého vystavení slunci, což může dokonce naznačovat rozvoj rakoviny. V tomto případě stojí za to navštívit lékaře co nejdříve.

Obrázky: Shutterstock