Co se děje v těle během kýchání a proč někteří kýchají více

Kýchání je mechanismus, který naše tělo používá k vyčištění nosu. Jakmile se do nosních dírek dostanou látky, jako je špína, pyl, kouř nebo prach, které tam prostě a jednoduše nemají co dělat, naše tělo spustí čistící mechanismus, který pak vyvolá kýchnutí. Ale co se v nás přesně děje, když kýcháme a proč někteří lidé kýchají několikrát za sebou?

Co se děje v lidském těle během kýchnutí?

Cizí částice v nosní dírce reagují s malými chloupky a jemnou pokožkou, na něž narazí během jejich průchodu nosem. První věcí, kterou tyto chloupky dělají, je vysílání elektrického signálu do mozku, který zase dá podnět našemu tělu, že je čas na kýchání. Jakmile je takový příkaz vyslán, tělo se začne připravovat na jeho provedení. Ve většině případů jsme nuceni zavřít oči, jazyk přilepit na horní patro a stáhnout svaly. A to vše během několika málo vteřin.

Proč se jiní lidé mohou kýchnutím nakazit?

Kýchnutí pak vytlačí vodu, hlen a vzduch z nosu neuvěřitelnou silou. To vše v sobě nese mnoho bakterií, které se mohou šířit na jiného člověka a způsobit onemocnění, jako je například chřipka.

Proč kýcháme několikrát za sebou?

Vědci dosud nezjistili, proč někteří z nás mají tendenci kýchat alespoň 2 – 3krát za sebou. Předpokládá se, že v tomto případě kýchání není tak silné jako u lidí, kterým stačí kýchnout pouze jednou.

Obrázky: Freepik