Nebojte se plakat. Slzy mohou vyřešit celou řadu zdravotních problémů

Zřejmě se nikdo nebude divit informaci, že ženy pláčou asi o 50% častěji než muži. Dnešní společnost je totiž nastavena tak, že pláč je u mužů projevem slabosti. Vlastně i některé ženy mají pocit, že pár slz z nich vytvoří mnohem zranitelnější bytosti. Ale pravdou je, že pokud se vám chce brečet, nezadržujte slzy. Protože pláč vám může pomoci vyřešit více zdravotních problémů, než vás vůbec mohlo napadnout.

Stres a napětí

Pláč pomáhá lidem uklidnit se během relativně stresového období. Výsledek se sice nemusí objevit okamžitě, ale až po několika minutách intenzivního pláče, jakmile se tělo uvolní. Slzy aktivují parasympatický nervový systém, což má na náš mozek uklidňující účinky.

Vysoký krevní tlak

Nekontrolovaný vysoký krevní tlak může vést k řadě závažných onemocnění, jako je mozková mrtvice, srdeční infarkt, srdeční selhání, demence nebo dokonce i selhání ledvin. Dobrou zprávou ale je, že pláč nejen snižuje a reguluje krevní tlak ale intenzivní pláč může také stabilizovat srdeční rytmus.

Odstranění toxinů

Jakákoli forma vylučování naše tělo očišťuje od nahromaděných toxinů. U pláče tomu není jinak, slzy, které naše oči produkují, odstraňují škodlivé látky, jež se během stresu nastřádaly v našem organismu.

Změny nálad

Výkyvy nálad se mohou vyskytnout z různých důvodů. Jednou z možných příčin je i nahromadění manganu v těle. Jakmile pláčeme, tento přebytek opouští naše tělo skrze slzy.

Úleva od bolesti

Slzy fungují jako snížení vnímání bolesti. Kromě toho pláčem produkujeme oxytocin a endorfiny, což jsou chemikálie, díky nimž se cítíme dobře a uvolňují naši fyzickou a emoční bolest.

Obrázky: Freepik