Co se stane s tělem po poslední cigaretě? Už za pouhou hodinu se začnou dít divy

Kouření cigaret je jednou z hlavních příčin úmrtí po celém světě. I když je nám všem tato informace dobře známá, přesto je proces odvykání velice obtížný. Mnozí se obávají, že zlepšení zdraví a nástup vnitřní pohody dorazí až za dlouhou dobu a časová osa ke zjištění skutečných výhod může trvat několik let, což je pro spoustu jedinců demotivující. Ovšem opak je pravdou. Přínosy pro zdraví nastoupí už hodinu po poslední cigaretě a od té doby se vaše zdraví bude neustále zlepšovat.

Po 1 hodině

Již za 20 minut po vykouření poslední cigarety srdeční frekvence poklesne a vrátí se k normálu. Krevní tlak začne klesat a oběh se začne zlepšovat.

Po 12 hodinách

Cigarety obsahují spoustu toxinů, včetně oxidu uhelnatého, plynu přítomného v cigaretovém kouři. Ve vysokých dávkách je škodlivý nebo dokonce smrtelný, protože brání vstupu kyslíku do plic a krve. Při vdechování ve větších dávkách a v krátkém čase, může dojít k dušení z nedostatku kyslíku. Po pouhých 12 hodinách bez cigarety se tělo očistí od přebytečného oxidu uhelnatého z cigaret a hladina kyslíku v těle se začne zvyšovat.

Po 1 dni

Po pouhém 1 dni od poslední cigarety se riziko srdečního infarktu začne snižovat, protože krevní tlak bude klesat, což sníží riziko srdečního onemocnění z vysokého krevního tlaku způsobeného kouřením. Za tuto krátkou dobu vzroste hladina kyslíku, která usnadní fyzickou aktivitu a podpoří zdravé návyky.

Po 2 dnech

Kouření poškozuje nervové zakončení odpovědné za čichové a chuťové vjemy. Již za 2 dny po ukončení kouření si člověk může všimnout zvýšené schopnosti cítit pachy a mnohem barvitěji si vychutná pokrmy. 

Po 3 dnech

Za 3 dny od ukončení kouření je hladina nikotinu v těle vyčerpána. V tuto chvíli se u většiny lidí objeví podrážděnost, silné bolesti hlavy a chutě na cigaretu. Tělo se přizpůsobuje nové situaci a žádá si drogu.

Po 1 měsíci

Již po 1. měsíci se funkce plic začne zlepšovat. Jak se plíce hojí a kapacita zvyšuje, bývalí kuřáci si mohou všimnout menšího kašle a dušnosti. Zvyšuje se sportovní vytrvalost a obnovují se schopnosti udýchat  kardiovaskulární aktivity, jako je například běh.

Po 9 měsících

Vaše plíce jsou výrazně uzdravené. Jemné vlasové struktury uvnitř plic, známé jako řasinkové epitely, se vzpamatovaly z cigaretového kouře. Tyto struktury pomáhají vytlačovat hlen z plic a bojovat proti infekcím. V tuto dobu si můžete všimnout snížené frekvence plicních infekcí.

Po 1 roce

Klesá riziko srdečních onemocnění zhruba o polovinu.

Po 5 letech

Cigarety obsahují mnoho známých toxinů, které způsobují zúžení tepen a cév. Stejné toxiny také zvyšují pravděpodobnost vzniku krevních sraženin. Po 5 letech bez kouření se tělo dostatečně uzdravilo, aby se tepny a cévy začaly znovu rozšiřovat. To znamená menší pravděpodobnost srážení krve, což snižuje riziko cévní mozkové příhody.

Po 20 letech

Po 20 letech klesne riziko úmrtí na příčiny související s kouřením, včetně plicních onemocnění a rakoviny, na úroveň osoby, která nikdy v životě nekouřila.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com