Cvičení po čtyřicítce? Ano, ale těmto cvikům se raději vyhněte

Ne každé cvičení je navrženo tak, abychom jej mohli provádět v jakémkoli věku. Jakmile dosáhneme 40 let, naše klouby slábnou, kosti jsou křehčí a srdce už nefunguje jako kdysi. V důsledku toho cviky, které jsme zvládali ve svých 20 nebo 30 letech nemusí být ideální pro naše 40leté tělo. Abyste si neublížili, nashromáždili jsme pro vás několik cviků, kterým by bylo lepší se vyhnout, pokud jste už dosáhli čtyřicítky.

Mrtvý tah

Přestože jsou cvičení s odporem skvělé pro udržení aktivních svalů a zdravých kostí, jak stárneme, jednomu konkrétnímu cviku bychom se měli raději vyhnout a tím je mrtvý tah. Mrtvý tah je neuvěřitelně obtížný i pro mladší sportovce a vyžaduje, abyste byli ve skutečně dobré kondici, což může být s ochablými svaly a kostmi těžké.

Skákací panák

Ve 40 letech je dobré vyhnout se intenzivním kardio tréninkům, zvláště bez přípravy. Držet se převážně cvičení s nižší intenzitou je to, co vám pomůže posílit svaly a udržet se ve formě, aniž by vám muselo srdce vyskakovat z hrudníku. Skákací panák může klást příliš stresu na vaše tělo a způsobit více škody než užitku.

Sedy lehy

Práce na trupu je důležitá pro zmírnění či odstranění bolesti zad, ale přesto je dobré vyhnout se sedům lehům. Jedná se o vysoce rizikové cvičení právě tehdy, trápí-li vás bolest krku nebo zad. Většina lidí, kteří se pustí do sedů lehů, totiž tělo tahají krkem, což může vést ke křečím a bolesti.

Sprint

Pokud je vám kolem 40 let, svižná chůze, jogging nebo i lehký běh jsou naprosto v pořádku. Na druhé straně sprint je jedním z nejhorších cvičení, které vynaloží na vaše srdce příliš velký nátlak. Pokud nepatříte mezi profesionální běžce, které doprovází celoživotní intenzivní trénink, vyhněte se sprintu a rozhodněte se pro mírné kardio.

Dřepy

S postupem věku se stav kloubů přirozeně zhoršuje, proto bychom se měli vyhnout cvikům, jako jsou například dřepy, které klouby mohou ještě více poškodit. Jedná-li se ovšem o jeden z vašich oblíbených cviků a nechcete jej vyčlenit z vaší cvičební rutiny, vezměte si na pomoc židli, budete tak klást menší zátěž na své klouby.

Necvičit vůbec

V neposlední řadě co pro vás může být po čtyřicítce vůbec nejhorší, je necvičit. Čím méně se pohybujete, tím více bolesti budete zažívat. Zůstat zdravě aktivními je to nejlepší, co pro své tělo i mysl můžete udělat.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou zvláště, pokud už dosáhli čtyřicítky.

Zdroj: bestlifeonline.com