Cystická fibróza: Studie představuje vitamíny, které by mohly pomoci vypořádat se s nemocí

Cystická fibróza je genetická porucha spojená se zvýšeným zánětem a jako u mnoha zánětlivých onemocnění je doprovázena vysokým oxidačním stresem. Více než 160 000 lidí na celém světě trpí cystickou fibrózou. Podle výzkumu by doplňky vitamínu C a E mohly pomoci snížit zánět v plicích. Studie se zabývala tím, zda by vysoké dávky vitamínu C pomohly nemocným lépe absorbovat vitamín E. Pacienti s cystickou fibrózou mají také problémy se vstřebáváním tuku. To omezuje příjem vitamínu E, který je rozpustný v tucích.

Nízká hladina vitamínu E je největší problém

„Nízká hladina vitamínu E a vysoký oxidační stres jsou kombinací, která zvyšuje zánět a může přispět k řadě zdravotních potíží,“ řekl jeden z vědců. Obtížné vstřebávání tuku znamená, že pacienti musí konzumovat více vitamínu E, alespoň 400 mg denně, aby dosáhli normální koncentrace v krvi.

Vitamín C by mohl pomoci

Vitamín C může recyklovat oxidované formy vitamínu E a je také užitečný při odstraňování zánětu způsobeného oxidačním stresem. Pacienti s cystickou fibrózou ve studii dostávali 1 000 mg vitamínu C denně po dobu 3,5 týdne.

Výsledky studie

„Vzhledem k tomu, že vitamín E zůstává díky užívání vitamínu C déle v krvi, může být lépe schopen vstupovat do tkání a chránit buněčné membrány před oxidačním stresem,“ uvádějí výzkumníci. Pacienti trpící cystickou fibrózou pociťují zánět v plicích a nahromadění hustého hlenu, který blokuje dýchací cesty. Jejich průměrná délka života je 40 let. Kuřáci mají také problémy související s oxidačním stresem a mohou získat prospěch z doplňků vitamínu C a E.

Konečně tato kombinace prospívá i pacientům s metabolickým syndromem. „Tato studie použila vyšší množství vitamínu C, než je možné získat ze stravy. Tisíc miligramů odpovídá 15 pomerančům nebo 4-5 středním paprikám. Výzkum ukazuje, že vysoká dávka může být prospěšná při zánětlivých stavech.“

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Studie, sciencedaily.com