Děláte všechno správně, ale přesto přibíráte na váze? Důvodů může být více než pouze vyšší příjem kalorií

Zřejmým důvodem pro nárůst hmotnosti je příjem většího množství kalorií než obvykle nebo snížení množství fyzické aktivity. Zdá se však, že někteří lidé přibírají na váze, i když jedí a cvičí stejně jako vždy. Máte pocit, že děláte všechno správně a přesto ukazatel na váze směřuje k vysokým číslům? Podívejte se podrobněji na možné důvody přibírání na váze.

Nedostatek spánku

Pokud nespíte, máte více možností dopřát si pozdní mlsání uprostřed noci. Existuje však další důvod, proč nedostatek spánku může přidávat kila – biochemické změny ve vašem těle vyplývající z nedostatku spánku mohou způsobit, že budete hladovější a budete se po jídle cítit méně sytí.

Stres

Kortizol, takzvaný „stresový hormon“, se v našem těle zvyšuje, když prožíváme náročné chvíle. Tento hormon zase podporuje naši chuť k jídlu. Přidejte k tomu tendenci sahat po komfortních potravinách ve chvílích stresu a máte ideální příležitost k přibírání na váze.

Antidepresiva

Vedlejším účinkem mnoha antidepresiv je přibírání na váze. Můžete se se svým lékařem poradit o změně léčebného plánu, pokud vás trápí nárůst tělesné hmotnosti. Někteří lidé mohou zaznamenat nárůst na váze poté, co léčba antidepresivy zafungovala, protože se mohou cítit lépe a mají lepší chuť k jídlu. Deprese sama o sobě může také způsobit změny hmotnosti.

Antikoncepční pilulky

Mnoho žen se domnívá, že užívání kombinované perorální antikoncepce (antikoncepční pilulky) způsobuje přibírání na váze. Neexistuje však žádný vědecký důkaz, že tomu tak je. Některé ženy mohou zaznamenat mírné zadržování tekutin během užívání antikoncepce, ale to je obvykle dočasné.

Odvykání kouření

Lidé, kteří přestanou kouřit, mohou mírně přibrat na váze. Důvody jsou různé. Bez nikotinu:

  • Můžete pociťovat větší hlad, i když tento účinek po několika týdnech obvykle zmizí
  • Váš metabolismus se může zpomalit
  • Můžete si více vychutnat jídlo nebo cítit, že chutná lépe, což by mohlo vést k nadměrnému přejídání
  • Jíte více svačin s vysokým obsahem tuku nebo cukru nebo pijete více alkoholu

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Onhealth.com