Deprece dítěte: Nemusí být pouze pubertální rozmar

Deprese je skutečnou nemocí, která může postihnout každého, dokonce i dítě. Většina depresí u dětí se může často zaměňovat s jejich náladovostí či přicházející pubertou, ale nenechte se zmást. Někdy se opravdu nemusí jednat o jakýsi rozmar, ale o vážné problémy, které je třeba léčit. Abychom vám situaci přiblížili, zde je několik známek toho, že vaše dítě přepadla deprese a nejedná se pouze o období vzdoru a pubertální rozmařilosti.

Snížený zájem o různé aktivity

Snížený zájem o různé aktivity nebo neschopnost užívat si činnosti, které kdysi dítě vykonávalo rádo a bavilo ho, je klasickou známkou deprese. Trvalá nuda, nízká energie a nezájem jsou charakteristické u dětí s depresí. Je velice důležité určit hlavní příčinu této nenadálé změny chování, aby psycholog mohl vyhodnotit oficiální diagnózu.

Úzkost

Děti trpící úzkostmi mají větší pravděpodobnost vzniku deprese během dospívání. Asi polovina dospívajících s depresí trpěla dříve dětskou úzkostnou poruchou.

Změna chuti k jídlu

Dalším příznakem deprese je změna chuti k jídlu, zejména náhlý nezájem o jakékoli pokrmy. Jedinec začne ztrácet hmotnost nebo naopak může rapidně nabírat na váze. Změny stravovacích i spánkových návyků jsou jasnými ukazateli deprese.

Stížnosti na potíže s fyzickým zdravím

Dítě si může často stěžovat na problémy, jako jsou žaludeční potíže a bolest svalů nebo hlavy. Všechny tyto příznaky, jež se zjeví bez skutečné příčiny, jsou varovnými signály deprese.

Nízká sebeúcta a pocity viny

Děti mají pocit, že nejsou dost dobré a že nestojí za nic. Domnívají se, že nejsou pro nikoho důležité. Další emoční změny zahrnují zvýšenou podrážděnost, hněv nebo nepřátelství, které často pramení z tvrdé sebekritiky.

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám informace zdály užitečné, neváhejte je sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com