Dermatilománie: Porucha, která může vést k poraněním a infekcím. Odhalte její příznaky včas

Cítíte potřebu neustále se dotýkat své tváře, okusovat rty, škrábat se nebo mačkat pupínky? Jedná se o typ obsedantně kompulzivní poruchy chování, která se souhrnně nazývá dermatilománie. Co o ní víme a jak si od ní pomoci se dozvíte v následujícím článku.

Kdy můžeme hovořit o dermatilománii?

Když nemůžete odolat dotknout se své tváře a cítíte neustálou potřebu okusování a odstraňování kůže či vymačkávání pupínků. V extrémním stádiu porucha vede k poraněním, infekcím a vážnému poškození kůže. V důsledku toho se emoční poruchy zhoršují a u vás nastane vina, hanba a vztek. Spoustě lidí ale ani tato zranění nezabrání v dalším poškozování, což následně může zapříčinit zjizvení, kožní infekci a dokonce i sepsi.

Jak si pomoci od dermatilománie?

Dermatilománie je porucha neurologicko-úzkostné povahy. Může pomoci psychoterapie, silná sebekontrola, která záměrně prodlužuje období mezi poškozováním. Někdy je nutné zahájit i dermatologickou léčbu vážně poničené kůže. V 75% případů tato porucha postihuje ženy. Nejčastěji se objevuje v dospívání. Nespokojenost se vzhledem, adolescentní akné, to všechno vyvolává tyto primární reflexy. V takovém věku přikládáme veliký důraz na náš vzhled, zbavujeme se pupínků, vymačkáváme je, maskujeme a při každé příležitosti se dotýkáme obličeje, abychom zkontrolovali, zda se neobjevilo nic nového. Tím získáváme reflex, který je čím dál obtížnější časem ovládat.

Pokud si neustále saháte na obličej, mačkáte, co se dá a nezastaví vás ani tržné rány, vyhledejte odbornou, lékařskou pomoc.

Obrázky: Freepik