Osvědčené techniky, jak při stresové situaci nebo fyzické námaze zklidnit srdce

Člověk obvykle necítí svůj tlukot srdce, a to i přesto, že během cvičení nebo stresových situací srdce začne být rychleji a normální rytmus je narušen. Jakmile srdce bije jako na poplach, objeví se slabost, zrychlí dýchání a zvýší pocení. Tento stav se nazývá arytmie a my vám poradíme, jak srdce opět vrátit do normální rytmu.

Pokud nemáte po ruce potřebné léky nebo není možné konzultovat problém s lékařem, následující postupy vám pomohou s dočasnou úlevou od srdeční arytmie.

Dýchejte správně

Zhluboka se nadechněte a zadržte dech. Zůstaňte tak po dobu 5 – 10 vteřin a začněte pomalu vydechovat. Snažte se po částech vytlačit vzduch rty nastavenými tak, jako kdybyste chtěli pít brčkem. Opakujte tento postup hned několikrát. Technika aktivuje parasympatický nervový systém a sníží srdeční frekvenci.

Masírujte oblast synokarotidů

Synokarotidová zóna je v oblasti krku pod dolní čelistí, v místě, kde je krční tepna rozdělena na vnitřní a vnější. Tato oblast se podílí na regulaci krevního tlaku a normalizaci srdeční frekvence. Palcem mírně zatlačte na místo po dobu 3 – 5 minut, nejprve na jedné straně krku a poté na druhé.

Jemně zatlačte oční bulvy

Pokud porucha srdečního rytmu není spojena s patologickým onemocněním srdce, ale je důsledkem stresu nebo fyzické námahy, lze k normalizaci srdečního rytmu použít relativně jednoduchou metodu. Opravdu co nejjemněji zatlačte oční bulvy pomocí prstu na 2 – 3 minuty. V případě potřeby opakujte.

Měřte puls

Někdy ke zklidnění srdeční frekvence stačí nahlas provést výpočet pulsu. Posaďte se na židli a zavřete oči. Položte si pravou ruku na zápěstí levé ruky a jakmile ucítíte puls, začněte po 3 – 5 minutách počítat svůj srdeční rytmus. Po chvíli se arytmie během počítání sníží a srdeční frekvence se bude postupně vracet k normálu.

Mluvte se svým srdcem

Sedněte si nebo lehněte na podlahu, zavřete oči a relaxujte. Položte si pravou ruku na srdce a začněte s ním mluvit. Klidným tónem se pokuste “přemluvit” své srdce, aby se nebálo. Nejdůležitější je vymanit se ze všech problémů a věnovat 5 – 10 minut nejdůležitějšímu orgánu v těle.

Tyto metody mohou pomoci v případě mírné arytmie. Pokud je však problém závažnější a nechce zmizet, je nezbytné co nejdříve navštívit lékaře, který stanoví správnou diagnózu a předepíše účinnou léčbu.

Obrázky: Freepik