Dermatomykóza – jak jsou její hlavní příznaky a jak se bezpečně chránit před jejím nakažením

Dermatomykóza je kožní infekce, která je způsobena plísněmi, jež jsou živeny z mrtvých tkání kůže, vlasů a nehtů. Objevit se může na všech těchto místech, včetně pokožky hlavy. Když se dostane mezi prsty u nohou, jedná se o to, co lidé nazývají „atletickou nohou“, jelikož jsou jí nejvíce postižení sportovci. Dostane-li se až do vašeho svalstva, je známá jako plísňová infekce.

Příznaky

Prvním znamením je červená, šupinatá pokožka nebo svědivé pupínky. Časem se stav mění na několik kroužkových vyrážkových skvrn, jejichž vnitřek je průhledný a šupinatý. Dermatomykóza na pokožce hlavy má tendenci objevovat se v podobě malých otoků nebo boláků, které mohou být citlivé a bolestivé na dotek. Zároveň si můžete všimnout, že vaše vlasy začínají vypadávat.

Nákaza

Dermatomykóza je vysoce nakažlivá a chytit ji můžete následujícími způsoby:

  • Po kontaktu s cizí pokožkou.
  • Od vašich domácích mazlíčků.
  • Po kontaktu s oblečením, ručníky nebo hřebeny, které byly v kontaktu s jinou plísní.
  • Ze zeminy, která je infikována plísní.

Abyste si byli jistí, že skutečně trpíte dermatomykózou, je třeba navštívit vašeho lékaře, který vám infekci kůže potvrdí nebo vyvrátí. Sami se totiž můžete mýlit, protože existuje řada dalších stavů pokožky, jež vypadají podobně jako dermatomykóza.

Léčba

Léčba dermatomykózy záleží na místě, kde se vyskytuje. V mnoha případech vám lékař může doporučit léky, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Pokud se dermatomykóza vyskytuje na kůži, v boji mohou fungovat protiplísňové krémy, tonika nebo pudry. Mezi nejoblíbenější patří klotrimazol a mikonazol.

Jak se vám dnešní článek líbil? Zdály se vám tyto informace užitečné? Pokud ano, neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: webmd.com