Dieta DASH je jedním ze světově nejlépe hodnocených jídelníčků na hubnutí. Znáte její pravidla a proč byste ji měli vyzkoušet?

Dieta DASH opět udělala krok kupředu, byla pochválena za svou schopnost pomáhat lidem zhubnout nebo jednoduše zlepšit jejich celkové zdraví. Málokdo ji však zná nebo přesně ví, co představuje. Co přesně je DASH dieta a proč byste ji měli vyzkoušet?

Co je DASH dieta?

DASH je zkratka pro Dietary Approaches to Stop Hypertension (volně přeloženo jako výživové přístupy k zastavení hypertenze). Ovšem není efektivní pouze pro lidi, kteří se snaží snížit svůj krevní tlak. Dieta existuje již dvě desetiletí a studie ukázaly, že může vést ke snížení hmotnosti, chránit zdraví srdce a snížit riziko cukrovky 2. typu, metabolického syndromu a některých druhů rakoviny.

Plán je poměrně jednoduchý

DASH doporučuje konkrétní porce z různých skupin potravin v závislosti na vaší denní potřebě kalorií, která je určena vaším věkem, pohlavím a úrovní aktivity. Například dieta DASH s 1 600 kaloriemi zahrnuje 6 porcí obilovin denně; 3-4 porce zeleniny; 4 porce ovoce; a 2-3 porce nízkotučných mléčných výrobků. Doporučuje se také 85-110 g denně libového masa, drůbeže nebo ryb; 3-4 porce ořechů, semínek a luštěnin týdně; a 2 porce tuků a olejů denně.

A co sůl a cukr?

DASH dieta omezuje cukr a doporučuje pouze 3 nebo méně porcí sladkostí týdně. Omezuje také příjem sodíku na maximálně 2 300 mg denně. Dieta má být součástí životního stylu, který omezuje konzumaci alkoholu a klade důraz na snížení stresu, fyzickou aktivitu, nekouření a dostatek spánku. Zkrátka nejde o žádnou módní dietu. DASH je určena k dlouhodobému dodržování. V podstatě se jedná o pozvolné přeorientování se na zdravý životní styl, který vám už zůstane.

Nevýhody DASH diety

Jako každá dieta, i DASH má určité nevýhody. Plán obsahuje méně zdravých tuků, než se obvykle doporučuje, a pro lidi, kteří nemohou nebo nejí mléčné nebo živočišné bílkoviny, neexistují žádné zřejmé možnosti. Také často doporučuje vyšší příjem neškrobové zeleniny a nižší spotřebu škrobů.

Další nevýhodou je, že rychlost hubnutí s DASH může být pro někoho příliš pomalá. Chcete-li vidět pokrok, je důležité přesně určit svou ideální hladinu kalorií a pečlivě dodržovat doporučené porce – jinými slovy 2 zarovnané polévkové lžíce ořechového másla, nikoli 2 vrchovaté lžíce.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.orgHealth.com