Dlouhodobý covid: Co tento termín přesně znamená a kdo je v největším ohrožení

U většiny lidí má infekce virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19, mírné, krátkodobé příznaky, akutní respirační potíže nebo vůbec žádné symptomy. Někteří lidé však mají po infekci přetrvávající příznaky, čemuž se říká dlouhodobý covid. Vědci již nějakou dobu zkoumají tuto variantu nemoci, a přestože ještě zdaleka nejsou na takových znalostech, na jakých by chtěli být, povědomí se zvyšuje. Zde je to, co jsme se zatím naučili – kdo je v ohrožení, jak je častý a jaký je jeho vliv.

Dlouhodobý COVID

Je charakterizován hromaděním příznaků, včetně dušnosti, výrazné únavy, bolesti hlavy a ztráty chuti a čichu. Studie s 384 účastníky nemocných na COVID-19 ukázala, že 53% pacientů mělo problémy s dechem ještě 1 – 2 měsíce po vyléčení, 34% mělo kašel a 69% trpělo únavou.

Kdo je v ohrožení?

Možná není žádným překvapením, že lidé s vážnějším onemocněním, charakterizovaným více než 5 příznaky, se zdají být více vystaveni dlouhodobému COVIDu. Vyšší věk a ženské pohlaví se také zdají být rizikovými faktory pro delší příznaky onemocnění, stejně jako vyšší index tělesné hmotnosti. Přestože jsou muži vystaveni vyššímu riziku závažné infekce, skutečnost, že ženy jsou více postiženy dlouhodobým covidem, může odrážet jiný nebo měnící se hormonální stav. Receptor ACE2, který virus SARS-CoV-2 používá k infekci těla, je přítomen nejen na povrchu dýchacích buněk, ale také v buňkách mnoha orgánů produkujících hormony, jako je štítná žláza, nadledviny a vaječníky. Některé příznaky se překrývají s příznaky menopauzy.

Vliv dlouhodobých příznaků

Další předběžné výzkumné práce naznačují, že SARS-Co-V-2 může mít také dlouhodobý dopad na lidské orgány. Výzkum, jenž analyzoval vzorky 200 vyléčených pacientů, zjistil mírné zhoršení srdce u 32%, u 33% plic a 12% ledvin. Multiorgánové poškození bylo zjištěno u 25% pacientů. Pacienti v této studii měli průměrný věk 44 let, což představuje významnou část mladé populace v produktivním věku. Pouze 18% bylo hospitalizováno s koronavirem, to znamená, že může dojít k poškození orgánů i po nezávažné infekci. Nemoc, o které je známo, že vede k závažnějšímu COVID-19, jako je cukrovka 2. typu a ischemická choroba srdeční, také nebyla podmínkou poškození orgánů.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Bioguia.com